31. Toxic Crusaders (tytułem wstępu)

Dziś, w związku z natłokiem innych obowiązków oraz obszernością tematu, krótki wstęp do tematu pt. Toxic Crusaders.
Wytwórni Troma nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jej dzieła są u nas dosyć znane i nadal promowane przez kluby filmowe wyspecjalizowane w pokazywaniu dobrych złych filmów. W związku z tym tylko kilka faktów. Powstała w 1974 roku i, mniej więcej, do 1984 produkowała komedie erotyczne. W połowie lat 80. Lloyd Kaufman i Michael Herz postawili na grozę (nie rezygnując jednocześnie z pewnej dawki erotyki). Ukazał się Toxic Avenger, a po nim cała masa kolejnych filmów, w których roiło się od makabrycznych scen, fabuły były niedorzeczne a aktorzy słabi. Zupełnie jak w „normalnych”, wysokobudżetowych filmach. Różnica polegała jednak na tym, że nie zwiększono nakładów przeznaczanych na produkcję. To nie jest klasa B, to często klasa Ż. Twórcy ekranizacji Wiedźmina musieli być mocno zainspirowani. W Polsce mogliśmy obejrzeć kilkanaście klasycznych tytułów na nieodżałowanym kanale Wizja Jeden, który emitował je dwójkami w niedzielne wieczory (Toxic Avanger I oraz II, Tromeo i Julia, Masakra na Bezludnej Wyspie). Piękne czasy…

Ekipa Kaufmana ma się dobrze, regularnie odwiedza festiwal w Cannes, robiąc tam niezłe zamieszanie. Działa już prawie 40 lat a Toksyczny Mściciel stał się symbolem nie tylko Tromy, ale wszystkich niskobudżetowych horrorów. Niedawno wystartował legalny kanał YouTube wytwórni, na którym można zobaczyć mnóstwo CAŁYCH filmów. Również ten, o którym będzie mowa później. Toxic Crusaders, w którym Mściciel gra jedną z głównych ról, doczekało się nie tylko serialu animowanego, ale również linii zabawek, komiksu i gry video. W pierwszej połowie lat 90. w Polsce można było kupić gumy do żucia z naklejkami z kreskówki. To bardzo ciekawy temat i szkoda by było potraktować go „po łebkach”, dlatego zostanie przeze mnie podzielony na części.
Skany „albumu” z naklejkami otrzymałem dzięki uprzejmości Jakuba Kijuca z Czarnej Materii. Zostaną zaprezentowane już wkrótce. Dzięki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s