38. Cybernetyczne świnie.

Druga połowa lat 90. to czas, kiedy bohaterowie pokroju Żółwi Ninja przechodzili do lamusa. Mimo tego, nadal nie brakowało chętnych do tworzenia postaci utrzymanych w duchu mijającej epoki. Więcej mięśni, technologii oraz agresywniejsze zwierzaki jako wzór – taki był chyba przepis na kolejne „nowe” ekipy zwierzo-ludzi atakujące ekrany telewizorów i regały z komiksami lub zabawkami. Tym razem, wyjątkowo, nie mamy do czynienia z mutantami. Świnie rozbijają się na naszej planecie i dopiero na Ziemi zmieniają się cybernetyczne maszyny do zabijania. Serię zabawek wyprodukowała firma Imaginary Limitz, komiks został wydany przez Vintage Comics.

Na temat pierwszej firmy trudno znaleźć jakiekolwiek informacje, Vintage wypuściło zaledwie dwa tytuły. Historyjka obrazkowa nie mogła być sukcesem, skoro ukazał się tylko jeden zeszyt osiągający po 17 latach zawrotną cenę dolara i 50 centów. Dzięki temu istnieje szansa, że go zakupię i zrecenzuję. W internecie znalazłem jedynie okładkę, nawet nielegalne „wypożyczalnie” okazały się bezradne. Czyżby zawartość była tak zła, że aż ZŁA? Figurki są dziś warte o wiele więcej, ale to rynek rządzący się innymi prawami. Niekoniecznie jestem w stanie je rozumieć. Zawsze lubiłem wszelakie postaci inspirowane wieprzami więc krzyżówka knura/guźca/dzika/świni z Terminatorem jest dla mnie doskonałą ideą. I tutaj najciekawsza

Po latach Cyboars zostało reaktywowane, zrealizowano 5 odcinków (animacja komputerowa). Serial odnosi sukcesy na kanale Kabilion (video on demand, tradycyjnie nie dostępne u nas). W produkcję zaangażowani są ludzie z dużym doświadczeniem w branży.
Oto pierwszy odcinek. Bush Hog budzi się w dziwnym miejscu…

watch?v=hBsJtyQJYvM

Kreskówka jest fajna. Są tu widoczne budżetowe braki i pod względem technicznym czuć momentami ducha serialu Reboot – animacja CGI starzeje się o wiele gorzej niż „normalne płaskie” rysunki, więc za kilka lat serial będzie wyglądał bardzo źle. Całość sprawia jednak solidne wrażenie i jest tu kilka mocnych scen, tak złych, że aż dobrych. Na stronie projektu można dowiedzieć się naprawdę wszystkiego na temat bohaterów, autorów i planów. Będą figurki! Chyba…

Szukając materiałów do niniejszego wpisu trafiłem również na web-komiks Cy-boar. Podobieństwo do Cyboars jest duże, ale to inni jednak inni autorzy i historia. Cy-boar opowiada o zmutowanym bionicznym knurze, który uciekł z nielegalnego wojskowego laboratorium. Korzenie postaci sięgają ponoć 1988 roku. W latach 90. ukazywał się kserowany komiks, dopiero w 2005 ruszył w wersji sieciowej. Widziałem kilka plansz i nie jestem przekonany. Rzecz na pewno prezentuje się o wiele gorzej od Cyboars, z drugiej strony jest to twórczość amatorska a nie przemyślany produkt tworzony przez grupę speców z branży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s