TZżaD poleca: The Cartoon Museum.

cartoon museum logoDwa tygodnie temu pisałem o powstającym we Wrocławiu Muzeum Gier Wideo. Zostaję przy temacie muzealnym, ale tym razem mowa będzie o miejscu już istniejącym i zajmującym się komiksem. Londyn nie jest na drugim końcu świata i myślę, że warto zwrócić uwagę na istniejące od 2006 roku The Cartoon Museum.
Znajduje się ono bardzo blisko British Museum i być może wypada blado w porównaniu z wielkim gmachem i darmowymi wystawami, ale jeśli ktoś interesuje się historyjkami obrazkowymi to powinien przejść się na Little Russell Street.

Nie skąpcie na wstęp – zobaczycie wiele ciekawych rzeczy i wspomożecie inicjatywę, która tego potrzebuje. Placówka nie jest dotowana czy specjalnie wspomagana przez państwo (było to dla mnie niespodzianką), a mimo wszystko działa prężnie. Najwięcej miejsca zajmuje rzecz jasna część wystawowa – w zbiorach jest ponad dwa tysiące brytyjskich rysunków satyrycznych, karykatur, stripów i komiksów – wyspiarze mają się czym pochwalić. W budynku znajdują się też sklep, pomieszczenia przeznaczone na warsztaty i pokoik poświęcony animacji – możemy tam na przykład prześledzić proces powstawania świnki Pepy. Ekspozycje zmieniają się regularnie, również regularnie odbywają się warsztaty.
Trafiliśmy akurat na finisz wystawy podsumowującej historię komiksowego czasopisma Dandy – prezentowano m.in. oryginały plansz BananaMana!

Cartoon-Museum-image1
Z powstaniem muzeum związany jest między innymi Paul Gravett – znany również u nas brytyjski promotor komiksu (był jednym z gości zeszłorocznego MFKiG).

Zatęskniłem za gdańską Pracownią Komiksowa, która została „zjedzona” przez biblioteczny super-market zwany Mediateką…

STRONA
FANPAGE

2 responses to “TZżaD poleca: The Cartoon Museum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s