Hulk: Niemy Krzyk (Hachette/Marvel, 2013)

hulk-niemy-krzyk-frontAutor: Łukasz Kowalczuk
Kolekcja Hachette nie będzie gościć często na szlamowych łamach. Niemy Krzyk, wydany jako siódmy tom, pasuje idealnie do naszego bloga i stąd niniejsza recenzja. Jeśli o samą Kolekcję chodzi, to jestem na tak. Mam prenumeratę i trzymam kciuki za wydanie kompletu. Zdążyły się już pojawić negatywne opinie ocierające się o stwierdzenie, że Hachette szkodzi rynkowi i w ogóle reprezentuje jakieś mityczne zło (Reptilianie?)… Powtórzę to, co napisałem kilka dni temu na fejsbuku. Część „znawców tematu” cierpi na syndrom Szpakowskiego. Podsumowuje mecz pół godziny przed końcem i gada (pisze) głupoty. Z jednym zarzutem wobec wydawcy się zgodzę – komiksy powinny docierać do prenumeratorów zafoliowane.

Wróćmy do przygód Hulka. Banner chce odnaleźć ukochaną. Ta jest przekonana, że Bruce nie żyje. Nasz bohater przemienia się aktualnie w szare monstrum – inteligentne i stosunkowo złośliwe. W zakamarkach podświadomości czai się z kolei zielony stwór, który jest mądry inaczej. Na arenę wkraczają byli członkowie Defenders – Namor oraz Dr. Strange. Pojawiają się demony z innego wymiaru, Dr. Samson, zakonnice, armia, tajemnicze czerwone auto śledzące Bannera, Skrulle… Wszystko to w ośmiu zeszytach! Dzieje się więc dużo i niekoniecznie sensownie. Ale chyba nikt nie spodziewa się po superbohaterskich historyjkach prawdopodobieństwa?
hulk372auto
Najbardziej podobał mi się motyw samochodu oraz Skrulli. Pojazd wygląda jak daleki kuzyn aut z Powrotu do przeszłości czy Knight Ridera. Plan pozaziemskiej rasy oraz zachowanie najeźdźców są przekomiczne (wiem, to nie był celowy zabieg autorów). Niemy Krzyk został oryginalnie wydany na początku lat 90., ale dzięki tym wątkom czuć ducha poprzedniej dekady.
Pod koniec sprawy przybierają poważny obrót. David i Keown przedstawiają bowiem odcinek, któremu bliżej do Vertigo niż beztroskiej rozwałki. Ciekawe podejście. Więcej nie zdradzę.

W wyniku całego zamieszania opisanego w Niemym Krzyku powstaje ten Hulk, którego przygody mogliśmy poznać dzięki „fioletowemu” Mega Marvelowi. Idealne połączenie inteligencji Bannera, siły zielonego monstrum i błyskotliwości szarej wersji.
inteligentny hulk
Peter David i Dale Keown to zgrany duet. Nie określałbym tych twórców mianem klasyków, ale są to na pewno solidni rzemieślnicy z własnym stylem i przebłyskami. Nie brakuje więc w Niemym Krzyku pomysłowych scen i świetnie narysowanych kadrów. W związku z tym, całość wybija się nieco ponad marvelowski standard. Osobiście uważam, że nie każda historia musi być kamieniem milowym sztuki komiksowej i cieszę się, że w ramach WKKM ukazują się również takie rzeczy. Nagromadzenie złych dobrych motywów spowodowało z kolei, że Niemy Krzyk sprawił mi więcej radości niż się spodziewałem. No bo jak tu się nie cieszyć na widok sceny, w której Bannerowi z gaci wylatują demoniczne łapska?
czarnerecezgaci
Cieszy mnie fakt, że nikt nie wpadł na „genialny” pomysł cyfrowego retuszu kolorów, na który narzekałem tydzień temu przy okazji tekstu o Punisher Kills the Marvel Universe.
Czekam na kolejne tomy WKKM prezentujące starsze historie, takie jak Secret Wars. Najlepiej wydane na podstawie zeszytów, które ukazały się pod rząd i zostały stworzone przez tych samych autorów. Venoma czyta się okropnie przez zróżnicowanie oryginalnego materiału. Więcej starej szkoły!
Ale nie za starej, Essentiale w zupełności wystarczą.

Hulk: Niemy Krzyk
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela, tom 7
Hachette/Marvel 2013
Scenariusz: Peter David
Rysunki: Dale Keown

3 responses to “Hulk: Niemy Krzyk (Hachette/Marvel, 2013)

  1. Pitt mi już trącił ostrą przeginką, jak prawie wszystko, co zaczynało swój żywot w Image w połowie lat 90-tych. Za dużo, za szybko, za bardzo bez sensu, zbyt kolorowo. Ale „Niemy krzyk” faktycznie jest okej, taka dobra klasyka lat 90-tych, oddająca klimat tamtego momentu w historii komiksu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s