Atomic Robo vol.1-3 (Red 5 Comics, digital)

atomicrobo1do3
Dziś, w związku z natłokiem przeróżnych obowiązków, „przedruk” recenzji opublikowanych na Ziniolu. Nie ma tego złego, bo o takich komiksach jak Atomic Robo trzeba przypominać!

Atomic Robo vol.1 – Brian Clevinger, Scott Wegener, Ronda Pattison

Stworzony przez legendarnego wynalazcę Nikolę Teslę Atomowy Robot nie jest bezduszną maszyną, zgadza się zresztą na współpracę z amerykańskim rządem pod warunkiem, że ten uzna go za istotę ludzką i pełnoprawnego obywatela. Główny bohater staje na czele grupy walczącej z zagrożeniami uważanymi przez zwykłego człowieka za nietypowe. Gigantyczne owady, wędrujące piramidy oraz, oczywiście, demoniczny niemiecki naukowiec.
atomicrobo1
Wszystko to już było? Klisze? Jasne, ale wykorzystane przez scenarzystę z pełną świadomością, rozwagą i polotem. Jest tu wszystko to, czego potrzebuje solidna przygodowa produkcja s/f. Historia i rysunki przywodzą na myśl dokonania Mignoli i Walkera (po trochu), ale jest tu mniej mroku – kolory naprawdę cieszą oko!

Robo jest postacią wzbudzającą sympatię, a to niełatwe do osiągnięcia wrażenie – czytelnik ma w końcu do czyniania z humanoidem, którego „twarz” wyposażono jedynie w „oczy”. Jego długowieczność z kolei daje pole do popisu twórcom. Przygody Atomowego dzieją się więc w różnych dekadach XX wieku.
Znowu podobieństwo do Hellboya, ale jak zrzynać, to od najlepszych.
I chyba na tym polega urok komiksu spółki Clevinger/Wegener/Pattison – wykorzystują sprawdzone recepty a czytelnik dostaje to, czego chce.

Atomic Robo to lektura lekka i przyjemna. Taki mainstream indie comics*.
Nie jest kamieniem milowym w dziejach historyjek obrazkowych, nieco brakuje do takich tytułów jak wspomniany Hellboy czy Invincible i Eisnera nie dostanie. Autorzy stworzyli jednak miksturę na tyle dobrą, że zostali nominowani w 2008 roku w dwóch kategoriach: „best limited series” oraz „best colorist”**. Polecam i czuję, że sprawdzę kolejne 4 tomy (szósty na razie ukazał się w druku) jak tylko pozwolą na to fundusze.

* Brzmi to pokracznie, ale pasuje jak ulał!
** Nominowani za recenzowany powyżej tom.
characters3
Atomic Robo vol.2: Dogs of War
Atomic Robo vol.3: Shadow From Beyond Time

Clevinger / Wegener / Pattison

Zdążyłem już na łamach Ziniola zrecenzować kilka „woliumłanów” wydanych w mniejszych amerykańskich oficynach. Komiksy te zazwyczaj mi się podobały, ale nie kończą się na jednym wydaniu zbiorczym czy mini-serii. Nadeszła więc pora żeby przyjrzeć się ciągowi dalszemu a na pierwszy ogień idzie Atomic Robo (w kolejce cierpliwie czekają Rex Libris, Middleman oraz Axe Cop).
robo-dogs3
Ukazujące się w Red 5 Comics przygody Atomowego Robota muszą być teraz bardzo popularne. Po raz pierwszy spotkałem się z przypadkiem podwyższenia cen w cyfrowej dystrybucji. Na Comixology oraz Comics+ za jeden zeszyt płacimy teraz 2 dolary. Nadal jest taniej na Graphic.ly (dolar) oraz IBooks (około 70 centów).
Poza tym autorom udało się zebrać przez Kickstartera fundusze na animację a w marcu 2012 roku wyszedł pierwszy numer miesięcznika Atomic Robo: Real Science Adventures.

Dogs of War i Shadow From Beyond Time nie przynoszą ze sobą zmian w stosunku do pierwszej mini-serii (po takich komiksach nie powinno się zresztą oczekiwać rewolucji – poprawianie czegoś dobrego miewa fatalne skutki). Są utrzymane w tym samym pulpowym duchu. Nie chciałbym się powtarzać chwaląc kolejny raz scenariusz i rysunki, zachęcam więc do zapoznania się z tekstem na temat volume 1.
Mogę jedynie dodać jedną pochwałę. Choć na niemal każdej stronie dzieje się bardzo dużo, to Wegener nie eksperymentuje z layoutem. Efekt? Układ kadrów jest prosty i czytelny, nic nie utrudnia lektury. Lubię.
ar2
Dogs of War przenosi nas do Europy zachodniej w czasie II Wojny Światowej. Jest 1943 rok i III Rzesza jest daleka od wykrzyczenia ostatniego heil hitler. Naziści zaczęli używać broni, którym może stawić czoła tylko Robo (z ewentualną pomocą barwnych, drugoplanowych postaci). Chodzące czołgi, ogromne działa manipulujące pogodą czy monstra powstałe w wyniku strasznych eksperymentów.* Pościgi, strzelaniny, bójki, skoki z dużej wysokości – akcja ma zawrotne tempo a jej zawieszenie następuje w odpowiednich momentach. Wolę takie historie w postaci tpb. Pojedyncze zeszyty czyta się po prostu za szybko, a więc przyjemność trwa krócej. Mimo wszystko, volume 2 to moim zdaniem spadek formy. Rozumiem, że w pewnych tematach prochu się nie wymyśli, ale odnoszę wrażenie, że Clevingera stać na więcej i tym razem za mocno się nie wysilił.

Mini-seria Shadow From Beyond Time zrobiłą na mnie lepsze wrażenie. To powrót do formuły, w której każdy epizod dzieje się w innym miejscu i czasie (Robo jest nieśmiertelny) na przestrzeni całego wieku. Na scenę wkracza (osobiście!) H.P. Lovecraft oraz Niewypowiedziane Zło, które zamierza zjeść znany nam świat. Myślę, że tyle wystarczy na zachętę. Zdradzę tylko, że autorzy wychodzą z tego galimatiasu obronną ręką fundując czytelnikom świetną historyjkę. Nawet tym uczulonym na pomysł podróży w czasie.
ar5
Dogs of War jest „tylko” dobre, Shadow From Beyond Time bardzo dobre. Bilans zdecydowanie dodatni. Te dwa tytuły utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto śledzić wyczyny Atomic Robo. A zaległości robią się coraz większe z każdym miesiącem (ukazały się kolejne mini-serie, on-going dobił do siódmego numeru).

* Alianci, tradycyjnie, są czyści jak łza. A gdyby mieli już stworzyć super-żołnierza, to nie będzie to potwór z rurami wystającymi z pleców tylko Kapitan Ameryka (dosyć aryjski typ, gwoli ścisłości). No cóż, komiksy rysują zwycięzcy.

Graphicly
Comixology

One response to “Atomic Robo vol.1-3 (Red 5 Comics, digital)

  1. Swojego czasu maczalem palce w kilku skanlacjach Atomic Robo i w sumie mi sie podobalo. Taki prosty, wesoly, nieangazujacy komiks, zabijacz czasu idealny na droge tramwajem do pracy albo na poczytanie w kiblu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s