Upośledzony kuzyn Spawna.

faust-dvdAutor: Grzegorz Kłos

Zygmunt Kałużyński mawiał, że warto obejrzeć nawet największą chałę, bo w każdym filmie znajdzie się jakiś wartościowy element. Postacie, scena albo ujęcie – cokolwiek, co zrekompensuje półtorej godziny gapienia się w ekran. Ta zasada sprawdza się również w przypadku Fausta Briana Yuzny. W końcu nieczęsto widzi się stwora złożonego jedynie z gigantycznego tyłka i cyców w fazie monstrualnej laktacji. Film Yuzny to adaptacja komiksu Tima Vigila i Davida Quinna. Pierwszy numer ukazał się w 1987 roku nakładem wydawnictwa Rebel Studios, pięć lat przed Spawnem, którego – zdaniem twórców Fausta – wzorowano na ich postaci.

Faktycznie, historia jest dość zbliżona. Tutaj bohater w obliczu tragedii też podpisuje cyrograf i staje się maszyną do zabijania na usługach Rogatego.

faust3
Sam zamaskowany mściciel to koślawe połączenie Batmana, Wolverine’a i Hawkeye’a, przy którym opisywany przez Łukasza Dark Claw to szczyt finezji. Trudno mi powiedzieć, czy scenariusz mocno odbiega od papierowego pierwowzoru. Wiem jedno – film jest kopalnią dobrych-złych motywów. Obsceniczny czarny humor, masa gore, seks, Szatan, lesbijki czy niczym nieuzasadniona golizna obecne są na ekranie właściwie non stop. Czasem równocześnie.

faust4
Choć Faust miał premierę w 2000 roku, to poza miejscami dynamicznym montażem i sporadycznymi CGI tak naprawdę niczym nie różni się od produkcji, z jakich słynął Yuzna w latach 80. (pamiętacie Narzeczoną RE-Animatora?). Powiem więcej, jest tu wszystko, za co lubię tamte filmy, ze staroszkolnymi efektami Screaming Mad George’a (m.in. Predator) na czele. Fani wszechobecnej gumy, wyłupywanych oczu czy potworów będą zadowoleni. Oczywiście nie spodziewajcie się cudów. To nadal szmirowate kino klasy B, z kulejącą, dziurawą jak ser fabułą i dukającymi aktorami. Tak czy siak, oglądając bawiłem się lepiej niż na zrobionym z większym rozmachem, bezpłciowym Spawnie.

faust2
Wydanie DVD:
Polskim dystrybutorem „Fausta” jest SPInka. Na płycie oprócz filmu znajdziecie sporo dodatków – m.in. reportaż z planu i wywiady z ekipą. Jeśli nie przekonały was Szatan i golizna, to za kupnem przemawia również niska cena. DVD może być wasze już za 5 zł. Poszukajcie na Allegro lub w koszu z tanimi filmami w hipermarkecie. Pewnie leży gdzieś na samym dnie.

Faust
aka Faust: Love of the Damned
Stany Zjednoczone / Hiszpania 2000; Reżyseria: Brian Yuzna

4 responses to “Upośledzony kuzyn Spawna.

  1. Screeny wiele mówią o tym filmie! 😉 Ale wszedłem tu, bo zobaczyłem w tytule „Spawn”. Nie jestem fanem SF, wręcz odwrotnie, ani książki ani filmy w tej tematyce mnie nie ruszają, ale widziałem kiedyś Spawn i był to jedyny film SF, który mnie wciągnął i który obejrzałem później jeszcze ze dwa razy! pzdr

    • Spawn mógł się podobać ludziom nie znającym komiksowego oryginału. Ale i bez tego, moim zdaniem, był to średni film. Warto zaznajomić się z animowanym serialem, w którym palce maczali autorzy najlepszej kreskówki o Batmanie (tej z pierwszej połowy lat 90.).

      • Do komiksów i filmów SF jednak się nie przekonam. Batmany, Spidermeny itp. to nie dla mnie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s