Klan Berklejów – Vol.1 (VHS)

klan-berklejow
Autor: Oskar Jach
Amerykańska kreskówka z lat 70., która nigdy nie była specjalnie popularna w Polsce, chociaż kilka razy emitowano pojedyncze epizody w niektórych stacjach. Chętnym do nadrobienia materiału z pomocą przyszedł Graf Film zrzucając odcinki na VHS. Na kasecie, o której dziś mowa, znajdują się cztery epizody. Jest to niemal jedna trzecia wszystkich, jakie kiedykolwiek powstały (seria liczy ich ledwie trzynaście).

inne
Słowo o fabule. Berklejowie sa rodziną humanoidalnych psów, żyjących w społeczeństwie przypominającym normalny świat z lat 60./70. Są tu stare samochody, psy-hipisi, walka o równouprawnienie i ani jednego psiego murzyna. Berklejów jest pięcioro. Ojciec rodziny, czyli Arnie to kierowca autobusu miejskiego. Jego żona Agnes jest typową amerykańską kurą domową. Terry ugania się za chłopakami, Roger to lokalna wersja Kudłatego ze Scooby Doo a Chester to taki trochę spokojniejszy Bart Simpson. Jest to dość dziwna kreskówka. Abstrahując od zwierzęcych postaci moim zdaniem jest zdecydowanie bardziej adresowana do dorosłych niż dzieci, a to ze względu na tematykę poruszaną w poszczególnych odcinkach. Żeby lepiej zobrazować, co mam na myśli przedstawię ich krótkie streszczenie.

odc1
Nowy chłopak Terry. Córka Arniego ma nowego przyjaciela, którego chce przedstawić rodzinie. Ojciec nie akceptuje jej wyboru. Postanawia w dodatku śledzić każdy ich krok i pilnować by Terry nie zrobiła czegoś głupiego.

Równo wyrównany. Podczas wiecu Terry wygłasza przemówienie o równości obu płci. Jej ojciec kompletnie nie zgadza się z postulatami. Postanawia udowodnić wyższość mężczyzn nad kobietami. Zamienia się rolami z żoną i zostaje na jakiś czas gospodynią domową.
inne2
W małym ciele wielki duch. Arnie postanawia zostać trenerem koszykówki, tylko po to by wbrew woli Chestera zrobić z niego gwiazdę. Ponieważ syn jest zbyt niski, ojciec musi uciekać się do nadużywania trenerskiej władzy by zostawić go na boisku.

To nie miejsce dla kobiety. Terry wraz z koleżanką wybiera nowy kierunek w szkole. Zostają mechanikami by mogły uczęszczać na zajęcia z samymi chłopcami. Sprawy jednak nie idą tak jakby sobie tego zamarzyły, gdy okazuje się, że podczas ćwiczeń niechcący psują samochód Arniego.
inne3
Widzicie to samo, co ja? Feminizm, dorastanie, niespełnione ambicje, hormony. Mam wrażenie, że dziecko może mieć kłopot z odbiorem takiej tematyki, chociaż kto wie. Tak czy siak, kreskówka jest całkiem zabawna. Czasem dziwi mnie jedynie konstrukcja poszczególnych odcinków. W pierwszym towarzyszą nam oklaski niewidzialnej publiczności, w pozostałych już tego nie ma. W niektórych odcinkach plansza tytułowa pojawia się od razu po intro, w innych minutę lub dwie po starcie odcinka. Ot, taki lekki brak konsekwencji, który nie przeszkadza a jedynie zastanawia. To samo tyczy się polskiej wersji okładki. Dystrybutor albo grafik nie mogli zdecydować się czy nazwać rodzinę „Berklejowie” czy „Barklejowie”. Fotki na okładce również nie pochodzą z odcinków nagranych na tej kasecie. Sama obwoluta, jeśli przymknąć oko na wpadki jest jednak przyjemna dla oka. Wesoła i zachęca do oglądania.

Klan Berklejów nie jest wybitny. Jest jednak ciekawą, w miarę dobrze narysowaną (biorąc pod uwagę czas powstania) produkcją, która wciąż po tylu latach potrafi przywołać uśmiech na twarzy. Na koniec zostawiam Wam Link do piosenki tytułowej, a niech Wam też trochę pochodzi po głowie tak jak mnie.:D

Klan Berklejów
aka The Barkleys
Stany Zjednoczone 1972
Wydanie VHS: Graf

Reklamy

One response to “Klan Berklejów – Vol.1 (VHS)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s