Care Bears – Four Exciting Adventures (VHS)

carebearsvhs
Autor: Oskar Jach
Kiedy oglądałem kasety na półce, coś żółtego przykuło moją uwagę. Była to taśma z kreskówką dla mnie w zasadzie nieznaną. Mam świadomość istnienia Troskliwych Misiów i jakieś mgliste wspomnienia z dzieciństwa (widziałem może trzy odcinki), ale poza tym nie wiem na temat Care Bears nic. A przynajmniej nie wiedziałem dopóki…

nie popełniłem błędu i nie wsadziłem taśmy do magnetowidu.
Boże drogi, to bolało! Nagle wszystko stało się jasne i wspomnienia wróciły. Teraz wiem doskonale, dlaczego nigdy nie oglądałem tej kreskówki w dzieciństwie. Ona po prostu ssie! Całe szczęście kaseta trwa jedynie 45 minut, bowiem po pierwszych czterech miałem ochotę zwracać śniadanie z nadmiaru słodyczy i kolorów wylewających się z ekranu. Bajka jest tak przesłodzona, jak to tylko możliwe. Tęcze, serduszka, misie strzelające magicznymi promieniami z brzuszka. Jako zagorzały sługa mroku miałem poważny problem z zachowaniem równowagi psychicznej podczas projekcji. Przejdźmy zatem do skróconego opisu fabuły i odcinków na kasecie by mieć tę abominację jak najszybciej z głowy.
Wybaczcie pójście na łatwiznę, ale opis z Wikipedii najlepiej oddaje to, czym są Care Bears.

stare
Oto on:
„Troskliwe Misie to grupa uroczych, futrzanych przyjaciół, z których każdy ma specjalną misję. Troskliwe Misie pomagają nauczyć ludzi jak troszczyć się i dbać o drugiego człowieka. Każdy miś ma na brzuchu namalowany obrazek, pokazujący światu, o jaką dziedzinę troszczenia się każdy z nich dba. W chmurkowym domku zwanym Care-a-lot (Troszcz się bardzo), Troskliwe Misie uczą się nawzajem jak się troszczyć. Czasami magicznie przeprowadzają do Care-a-lot dziecko, które ma wyjątkowe zmartwienie związane z troszczeniem się. W ten sposób Troskliwe Misie potrafią lepiej nauczyć dzieci niezbędnych cech, które posiada troskliwa osoba. Czasami również, Troskliwe Misie muszą pospieszyć na Ziemię, aby pomóc złagodzić kryzys w dbaniu i troszczeniu się między ludźmi. Gdziekolwiek Troskliwe Misie będą i cokolwiek będą robić, w swój mięciutki i zabawny sposób, zawsze dzielą swój specjalny dar troszczenia się, z każdym, kogo napotkają na drodze.”

Chmurowy domek. Niechaj wsiąknie Wam to w głowę. Już? Zatem przejdźmy do poszczególnych odcinków, których na kasecie znajdziecie cztery (każdy trwa około 10 minut):

Magic mirror – Profesor Coldheart odnajduje magiczne zwierciadło, dzięki któremu jest w stanie zamienić moc każdego z misiów w coś zupełnie przeciwnego. Odważnego lwa w tchórzliwego, mądrego misia w imbecyla itd.

magic mirror
Forest of misfortune – Miśki urządzają sobie piknik, który przerywa im Coldheart realizując kolejny ze swoich diabolicznych planów pokonania troskliwej paczki. Za pomocą miotacza mrozu zamienia sukcesywnie las w lodową głuszę.

forest of misfortune
Braces – Mały chłopiec jest smutny, bo założono mu aparat na zęby. Troskliwe misie postanawiają go pocieszyć zostając jego „specjalnymi” przyjaciółmi.

braces
Split decision – Miśki przylatują na ziemię swoją chmurkową gablotą by pocieszyć kolejne smutne dziecko ucząc go grać w piłkę nożną.

split decision
Całe szczęście na kasecie nie znajduje się już nic więcej, bo moja zdolność pojmowania świata mogłaby ucierpieć. Nie wiem, do kogo skierowana jest ta bajka. Dla małych facetów totalnie się nie sprawdzi, może to rzecz dla małych dziewczynek albo chłopców z lekką przewagą cech żeńskich. Postacie są płaskie jak kartka papieru, antagoniści mało interesujący a fabuła to nieustanne troszczenie się wszystkich o wszystko. Blech. Jedna ciekawostka związana z tą kasetą to niemal krystalicznie czysty obraz świadczący o tym, że przede mną taśmę odtwarzano może ze dwa razy od 1985 roku. Widocznie nie tylko mnie nie przypadły do gustu kudłate futrzaki z gangsterskimi tatuażami na brzuchach.

Care Bears
aka Troskliwe Misie
Stany Zjednoczone 1985
Wydanie VHS: Castle Vision

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s