Thrash + zombie = Send More Paramedics.

946906_195225123964101_248036862_n
Autor: Michał Felcenloben
Żyjemy w ciekawych czasach. Przez świat przetaczają się właśnie dwie potężne fale popkulturowego szlamu. Zombiaki wpełzły do telewizji poprzez seriale, ilość filmów urosła do olbrzymich rozmiarów. Dodajmy do tego gry i komiksy oraz rosnącą ilość uczestników imprez typu Zombie walk i wyjdzie nam fenomen na miarę rządzących w latach dziewięćdziesiątych dinozaurów i wampirów. Druga fala, czy może raczej walec, to odradzający się thrash metal, który dał nam takie perły jak Municipal Waste (garściami czerpiący z filmów Tromy) czy Violator. W pewnym punkcie te dwie fale zderzyły się ze sobą i wypluły zespół Send More Paramedics.

Nazwę kapeli zaczerpnięto z filmu Return of the Living Dead, a dokładniej ze sceny w której horda zasmakowała w pracownikach pogotowia. Jeden z nieumarłych wzywa przez radio posiłki (dosłownie), charcząc do operatora „Send more paramedics”. Zresztą cała twórczość SMP to jedno wielkie nawiązanie do popkultury, a dokładniej mówiąc do tematyki żywych trupów. Wszystko zaczęło się w 2001 roku w angielskim Leeds jako niewinny projekt. Rok później wydali swojego pierwszego długograja A Feast for the Fallen, na którym pokazali światu co znaczy porządny crossover thrash.

1052

Jest całkiem szybko i mocno a teksty są zrozumiałe dopiero po lekturze wkładki albumu. Na szczególną uwagę zasługują kawałki The Pain of being dead oraz Zombie Sweetheart. Obydwa napisane z perspektywy zombiaka i co ciekawe niosące jakiś przekaz. Tytuł pierwszego w zasadzie tłumaczy o czym jest, w Zombie Sweetheart natomiast przemieniony chłopak prosi swoją dziewczynę o kawałek mózgu mamiąc ją wizjami wspólnego życia w pełnym miłości zombie raju gdzie będą mogli wychować swoje zombie dziecko. Piękna ballada o wiecznym szczęściu po śmierci. The Hallowed and the Heathen, czyli ich drugi album to szybkie tempo, ale kawałki są rozwleczone do trzech minut. Jest znacznie słabiej niż w debiucie, tym nie mniej słucha się przyjemnie pomimo dwóch blisko minutowych instrumentali, czyli otwierającego album The Hallowed oraz zamykającego The Heathen.


Ich ostatnie wydawnictwo The Awekening to wyraźne zwolnienie tempa. Jest kilka chwytliwych riffów, pojawia się nawet melodyjny refren w The Crowd is Cushing me, jest też coś dla fanów breakdownów w Blood Fever. Zdziwił mnie wokal B’Hellmoutha, który brzmi jakby przez kilka lat od wydania pierwszego albmu stracił energię. Brzmi jak Araya na World Painted Blood, chociaż być może tak właśnie miało być, bowiem muzycznie są to dwa różne albumy. The Awekening z pewnością jest ciekawa, chociaż inna. Bardzo dobrze, że niedługo po premierze trójki panowie postanowili zakończyć działalność pod szyldem Send More Paramedics. Jak napisali w oświadczeniu „It’s been 6 years but our zombie corpses are finally rotting to the point at which we can continue no more.” Trudno nie zgodzić się z ich decyzją, bo najlepiej odejść z godnością.

Send+More+Paramedics+smp
Przez parę lat grania panowie z SMP byli wierni swojemu wizerunkowi zombiaków wyrażonym w odpowiednich strojach i klimatycznej charakteryzacji. El Diablo, czyli perkusista występował jako zzombifikowany, zamaskowany luchador, reszta (X Undead-bas, oraz gitarzysta Medico) ograniczała się do góry białego pudru. Wszelkie makijaże zawsze wiążą się z ryzykiem przesady. Można zrobić to na poważnie jak przebierańcy z Behemotha lub dla jaj jak SMP. Zresztą bardzo często zdarzało im się występować au naturel.

Dlaczego warto posłuchać? Po pierwsze jest to bardzo przyzwoita muza , po drugie tekstach kipi od nawiązań do filmów, więc można ich słuchać jako quizu wiedzy. Poza tym jest idealna propozycja dla wszystkich fanów Misfits poirytowanych faktem, że Jerry Only nadal odcina kupony od dawnych czasów objeżdżając świat ze swoim coverbandem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s