Bajkowy świat przygody vol. 2 (VHS)

bsp1
Autor: Oskar Jach
Czułem, że firma Mercury nie powiedziała swojego ostatniego słowa. Pamiętacie recenzję Franka Ensteina, animowanego ekwiwalentu padaczki z ciężkimi powikłaniami, który opisałem TUTAJ? Za wydanie Bajkowego świata przygody odpowiedzialni są ci sami ludzie. Tym razem przeszli samych siebie odkopując i nagrywając na taśmę odcinki Supermana sprzed ponad pół wieku! Tak jest, na kasecie znajdziemy osiem odcinków kreskówki z 1941 roku a także jeden dziwny twór, o którym na końcu tekstu. Nie wątpię, że w 1996 roku, gdy kaseta pojawiła się na bazarach, niejedno dziecko poczuło się oszukane.

1
Patrząc na okładkę i ignorując na moment absolutny graficzny bałagan, jaki na niej panuje (do czego Merkury już nas przyzwyczaiło) można by wysnuć wniosek, że znajdują się tu nagrane przygody Supermana z lat 90. Ale nie, przecież ten stary też się sprzeda, tylko przyklejmy na cover kadr z komiksu, dodajmy jakieś fruwające maszyny, które nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego oraz wojenny okręt, który zakotwiczony jest gdzieś w okolicach Aspen (no chyba, że przenieśli Metropolis w góry). Orgia dla oczu. Z prawdziwą „przyjemnością” zabrałem się za oglądanie tego interesującego zbioru.
3
Po pierwszych piętnastu minutach musiałem wziąć trzy głębokie wdechy. Kreskówka jest całkiem w porządku, ale widać sześćdziesiąt lat na karku. Ci źli wyglądają jak Al Capone, po ulicach poruszają się stare samochody a telefony komórkowe czy komputery nie istnieją. Inna sprawa, że cenzura w tamtych czasach była zdecydowanie inna od obecnej. To nie jest G.I. Joe, którego twórcy bronili psychiki młodego człowieka, robiąc z każdej występującej w serialu broni miotacz laserów.

2
Tutaj pistolety to pistolety, a kobieta to kobieta (w przerwie od bycia odkurzaczem i zmywarką). Nie ma znaczenia, że upadnie, gangsterzy walą do niej ołowiem aż miło (prawdziwe kule!). W jednym z epizodów jest nawet scena, w której Lois zostaje zapakowana do środka torpedy i odpalona w morze (sic!). Muszę przyznać – nie mieli skrupułów. Kreska jest stara niebrzydka, ale trąci nieco myszką. Tak naprawdę przygody Supermana w tym wydaniu doceni chyba tylko miłośnik retro.

4
Dla mnie, zakochanego w latach 80., jest to przygoda z cyklu „obejrzeć z ciekawości i zapomnieć”. Najlepsze zostawiłem jednak na koniec. Otóż po siedmiu odcinkach Supka dostajemy w bonusie jeszcze jeden epizod. I tutaj zdecydowanie uważam, że dystrybutor przeholował. Jest to odcinek bliżej mi nieznanej kreskówki o jakimś żołnierzu idiocie imieniem Snafer. Dzięki wróżce wyglądającej jak pijany bezdomny, wojak dostaje niezwykłe moce i zamienia się na jakiś czas w superbohatera. I co robi? Leci zbombardować Berlin! Przez odcinek przewijają się bomby z napisem „Dla Hitlera”, a na porządku dziennym jest nazywanie Niemców „Szwabami” i wrogami demokracji. Tak sobie myślę, że nie dość, że wojna skończyła się ponad pół wieku przed premierą kasety, to niezależnie od tego faktu jest to diablo niepoprawny politycznie film uwłaczający danej narodowości. Nie powinien znaleźć się na kasecie, niezależnie od związku z postacią Supermana. Zadałem sobie nieco trudu i sprawdziłem tę kreskówkę. Okazuje się, że była puszczana jako materiał propagandowy dla żołnierzy amerykańskich w latach 40. i do 2010 roku nie była dostępna nigdzie w komercyjnym wydaniu. Ciekawe, zatem, co porabia na „legalnie” wydanej taśmie z 1996 roku.

Nie polecam tej taśmy nikomu. Chyba, że ktoś jest zagorzałym fanem Supermana i łyka wszystko, co z tą postacią związane.
Inni niech omijają Bajkowy świat przygody szerokim lukiem.

Bajkowy świat przygody
Stany Zjednoczone 1941
Wydanie VHS: Mercury

2 responses to “Bajkowy świat przygody vol. 2 (VHS)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s