Przypadek? Nie sądzę! Death by Misadventure (VHS)

lee
Autor: Oskar Jach
Lee Hsiao Lung, którego wszyscy znają jako Bruce Lee. Niekwestionowany mistrz sztuk walki, twórca Jeet Kune Do (metoda przechwytywania pięści), aktor, scenarzysta, dobry człowiek, jedyny znany na świecie pogromca Chucka Norrisa, ojciec gościa, który zagrał Kruka. Ludzie kojarzą tą postać z najróżniejszych miejsc. Na pewno znają nieskończoną ilości legend dotyczących przedwczesnej śmierci Pana Lee.

1
Zdaniem jednych za jego zgonem stały triady, inni opowiadają o porachunkach z gangsterami.
Bodaj najpopularniejszy jest wątek mnichów z klasztoru Shaolin, którzy mieli zabić go „ciosem wibrującej pięści” za ujawnienie tajemnic kung-fu „cywilom”. Ta kaseta postanawia wyjaśnić ostatecznie tajemnicę śmierci mistrza. Śledzimy początki kariery Bruce’a, jego drogę do sławy, momenty chwały i chwile zwątpienia. Jest tu nagrana masa wywiadów z ludźmi będącymi niegdyś blisko „Smoka” jak często go nazywano. Jego uczniowie, ludzie współpracujący z nim na planie, aktorzy, a nawet lekarze. Znajduje się tutaj również krótki wywiad przeprowadzony z Brandonem Lee oraz przybliżenie okoliczności śmiertelnego wypadku, jaki miał miejsce podczas kręcenia pierwszej części filmu pod tytułem Kruk (po tym wypadku zaczęto mówić o klątwie rodziny Lee).

3
Oficjalnie, jako przyczynę zgonu Bruce’a Lee podano obrzęk mózgu spowodowany zmieszaniem leku przeciwbólowego, alkoholu i substancji odurzających. To kolejna ważna informacja, którą wyniesiemy z seansu. W materiałach archiwalnych często pomija się problemy Lee z używkami po to, by nie plugawić wyidealizowanego obrazu jego osoby. Tutaj jednak autorzy nie ukrywają niczego i otwarcie mówią o jego problemach z marihuaną, haszyszem i lekami. Potwierdzają to również w rozmowach ludzie z jego najbliższego otoczenia. Dokument porusza również tematykę czegoś, co lubię nazywać „Atakiem klonów”. Otóż po śmierci mistrza nastąpił prawdziwy wysyp wszelkiej maści zawodników, których próbowano sprzedać jako następcę Lee. Jak grzyby po deszczu na ekranach pojawiali się Bruce Le, Bruce Lao, Bruce Lea i cała masa innych naśladowców. Z jednym z nich również zarejestrowano wywiad, w którym stara się odciąć od swoich występów pod pseudonimem.

4
Taśma jest warta zakupu, jeżeli zobaczycie ją na jakimś targu. Nie jest dokumentem nastawionym na tanią sensację, cechuje się raczej solidniejszym podejściem do tematu niż żerowaniem na teoriach spiskowych. Fakt, porusza tę tematykę, ale w sposób nie narzucający niczego widzowi. Po seansie pozostaje przyjemne uczucie typu „właśnie dowiedziałem się czegoś nowego i interesującego” a także głęboki szacunek do postaci Lee i tego, jak wiele pracy w swoim krótkim życiu włożył w rozwój samego siebie.
Moim zdaniem okładka jest ładna. W obrazie przedstawiającym ojca i syna w najbardziej znanych rolach jest jakaś (niewielka) magia. Czcionka jest przyjemna dla oka a opis nie kłamie odnośnie nagranego materiału. Znajdziemy na kasecie wszystko to, o czym napisano z tyłu.

Death by Misadventure
Stany Zjednoczone 1994
Wydanie VHS: MIA Video

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s