Battle City 1990 (wywiad)

Kolejną ciekawą pozycją Festiwalu Kocham Dziwne Kino była przyjemna dla oka adaptacja gry Battle City, znanej szerzej jako Czołgi. Makiety, modele i grupa herosów, których nadrzędnym celem jest obrona orzełka. Pytania jednemu z twórców zadawał Michał Felcenloben.

czolgi1
Na początek proszę o garść informacji na wasz temat. Kim jesteście, jak długo działacie, czym się zajmujecie?

Nazywam się Paweł Szymkowiak, a Gawlock Pictures zrodziło się 13 lat temu z mojej inicjatywy. Zajmujemy się realizacją swoich filmów, od zdjęć, kostiumów, makiet, po montaż, korekcję barwną i muzykę. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, ale obecnie oprócz mnie etatowym operatorem jest mój serdeczny przyjaciel Kamil Małecki.

czolgi3
Kiedy zrodził się pomysł zrobienia Battle City?

Pomysł powstał w trakcie jednej z rozgrywek, oczywiście w Battle City. Potem zobaczyłem zdalnie sterowany miniaturowy czołg i moja wyobraźnia zaczęła pracować na wysokich obrotach. Zdalnie sterowany model okazał się niewypałem, jeździł za szybko i musieliśmy ciągnąć go na żyłce.

Widać, że włożyliście w film mnóstwo pracy.Jak długo trwał proces twórczy?

Dzięki. Cały film powstawał dwa lata. Najwięcej czasu poświęciliśmy na filmowanie makiet i ich budowę. Równie uciążliwym procesem był praca nad efektami specjalnymi, żałowaliśmy że nie dało się zbudować całej dekoracji.

czolgi4
W filmie było kilka nawiązań do Contry (między innymi plakat z Arnoldem i Sylvestrem oraz koszulka). Czy można to odczytać jako zapowiedź kolejnej produkcji? Może tym razem dramat żon, matek, rodzin bohaterów gry?

Nie, nie zabieramy się za Contrę, chociaż podobne pomysły pojawiły się w trakcie realizacji Battle City. Przy takich filmach powstaje zawsze problem praw autorskich. Poza tym zostają one wrzucone do worka z innymi fan filmami, a nas interesuje kino autorskie. Odniesienia do Contry, jak i cały nasz film stanowił swego rodzaju hołd dla wspaniałej epoki gier telewizyjnych, którą przeżywaliśmy bardzo mocno. Do dzisiaj posiadam Pegasusa i całą masę ulubionych kartridży.

Jakie macie plany na przyszłość i nad czym pracujecie obecnie?

Pracujemy nad filmem science-fiction pt. „Operacja Ortyrion”. Jest opowieść o dwóch twardzielach najemnikach wykonujących tajne zadanie na planecie Ortyrion. Wszystkich zainteresowanyc odsyłam na profil OPERACJA ORTYRION na facebooku.

Kto jest odpowiedzialny za efekty specjalne, makiety i modele i tak dalej?

Efekty specjalne tworzyłem sam, przy makiecie pomagał mi odtwórca roli niemieckiego dowódcy – Wojtek Kowalski, zapalony modelarz i miłośnik gier bitewnych. Atrapa czołgu to efekt współpracy z moim tatą, bez którego pewnie nie dałbym sobie rady.

czolgi2
Z czego zrobiliście atrapę czołgu i co się z nią teraz dzieje?

Czołg zbudowaliśmy ze starego stołu, połowy drabiny, kilku desek i rur pcv. Całość pokryłem grubym gumolitem, odpowiednio przyciętym i uformowanym. Atrapa stoi w mojej piwnicy i czeka na swoje pięć minut, kto wie, może za jakieś dwadzieścia lat sentyment popchnie nas w stronę sequela filmu?

Trwają właśnie prace nad stworzeniem Muzeum Gier Wideo . Co myślicie o tym pomyśle?

Pomysł zacny i chwalebny, popieramy. Chętnie wspomożemy inicjatywę, jak już zaczniemy zarabiać na naszych filmach. Póki co sami potrzebujemy wsparcia bo film to drogie hobby i wymaga wielu poświęceń.

Jakieś spektakularne hajskory w Tankach?

Spektakularne może nie, ale z pewności mamy na swoim koncie setki godzin spędzonych przy grze i zmiażdżone z nerwów pady.

W co, oprócz Czołgów, gracie najczęściej?

Oczywiście numer jeden stanowi Contra, potem Battle City i Micro Machines.

Battle City 1990 na fejsbuku
Jeśli chcecie zakupić edycję DVD – kontaktujcie się z autorami!
czolgi5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s