Nieustraszony Scooby Doo! (VHS)

scooby-doo-okladka
Autor: Oskar Jach
Czy jest na świecie ktoś, kto nie wie, kim jest Scooby Doo i grupa młodych detektywów? Chyba nie. Czworo nastoletnich przyjaciół: Fred Jones, Daphne Blake, Velma Dinkley i Shaggy (Kudłaty) Rogers w towarzystwie psa Scooby’ego podróżuje po całym świecie rozwiązując zagadki związane z upiorami, duchami, potworami i całą rzeszą innych „ciarków koszmarów”. Naturalnie bez nadzoru rodziców! Kreskówka bawi od lat 60. po dzień dzisiejszy. Seria za serią pojawiają się kolejne, czasem lepsze, czasem gorsze inkarnacje przygód zwariowanej drużyny…

Popularność Scooby’ego jest na tyle duża, że nawet producenci filmów porno tworzą filmy dla z aktorami naśladującymi znane postacie. Nieźle, prawda? Zresztą, który chłopiec nie lubił postaci Daphn? Ale ona i tak wolała tego gogusia Freda! Hmmm… Wróćmy jednak do tematu tego VHS. Kaseta zawiera wybór czterech odcinków z kaset Hanna-Barbera Poland (od numeru 1 do 16). Taki napis widniej na tylnej części okładki. Pozostaje mi zatem uwierzyć tej deklaracji, bo jeszcze nie przedarłem się przez całą kolekcję wydaną przez HBP.
Oto tytuły poszczególnych, wraz z krótkim opisem:

Upiór w świecie cudów
Upiór w świecie cudów
Brygada wyrusza do parku zabaw wzorowanego na XIX-wiecznym Londynie, by wraz z Sherlockiem Holmesem rozwiązać zagadkę kradzieży klejnotów koronnych. W śledztwie przeszkadza im tajemniczy upiór!

Gwiezdny potwór
Gwiezdny potwór
Podobny do gwiazdy stwór przegania ludzi z obserwatorium. Dlaczego? Jaki jest tego cel? Znalezienie odpowiedzi na te pytania to zadanie dla naszej paczki.

Diableski niedźwiedź
Diabelski niedźwiedź
Na wykopaliskach pojawia się duch niedźwiedzia z indiańskich legend. Przeszkadza archeologom w pracy. Jego schwytania podejmują się Kudłaty i załoga.

Latający szkielet
Latający szkielet
Ekipa odwiedza przyjaciółkę Daphne, Wendy, która bierze udział w pokazie lotniczym. W jego organizacji chce przeszkodzić podobny do szkieletu duch.

Wszystkie cztery epizody pochodzą z serialu animowanego pod tytułem Scooby-Doo and Scrappy-Doo z 1979 roku. Zobaczymy w nich, poza paczką przyjaciół i Scooby’m, małego psa Scrappy’ego.
Ot, taki tam wyszczekany maluch (Łapiecie? Wyszczekany :D). Odcinki mają już swoje lata. Nie znaczy to jednak, że są złe. Charakteryzuje je klasyczny urok produkcji HB i kreska, którą wszyscy pamiętamy z dzieciństwa. Trudno się do czegoś przyczepić.
Gdybym jednak musiał to jedyną rzeczą, jaka działała mi na nerwy podczas projekcji był głos podłożony pod postać Scrappy’ego. Jest na dłuższą metę nieprzyjemny dla ucha. Poza tym nie dostrzegam żadnych większych niedociągnięć. To kreskówka tworzona z myślą o dzieciach, więc nie istnieje tam grawitacja, organy ścigania z prawdziwego zdarzenia, opieka rodzicielska czy potrzeba posiadania prawa jazdy. Jest za to strachliwy Scooby, żarłok Kudłaty, przemądrzała Velma, ślicznotka Daphne, zniewieściały Fred oraz mały pies z ADHD. To wszystko tworzy bardzo przyjemną dla oka mieszankę i animację, którą ogląda się przyjemnie nawet po 30 latach. Polecam z całego serca.

PS. Już będąc dzieckiem miałem podejrzenie, że między Daphne i Fredem jest coś więcej niż widać na ekranie. I co? Ha! Miałem rację! Chętnych większej ilości detali odsyłam do najnowszych produkcji o Scooby’m, na przykład Mystery INC.

Nieustraszony Scooby Doo!
aka Scooby-Doo and Scrappy-Doo
Stany Zjednoczone 1979
Wydanie VHS: Hanna Barbera Poland

6 responses to “Nieustraszony Scooby Doo! (VHS)

 1. Scooby-Doo wymiata. 😀

  Nie wiem, czy piszemy o tym samym, ale ta najnowsza wersja nie przypadła mi do gustu. Co prawda widziałem tylko jakieś fragmenty kilku odcinków, ale tak jakoś to nie było to samo. I kreska nie najlepsza.

  Seria „Co nowego u Scooby’ego?” ma przyjemną kreskę (tę samą, jaką wykorzystano w tych najnowszych animowanych filmach pełnometrażowych).

  • Mnie chodzi o serial „Mystery INC” – fabularnie, znacznie bardziej dojrzałe od wszystkiego do tej pory. 🙂 Jak tylko przekonasz się do kreski po dwóch, trzech odcinkach to naprawdę wciąga.

   • Sprawdziłem na Wikipedii, mówimy o tym samym.
    Póki co niestety ciężko mi znaleźć czas na cokolwiek (dosyć dosłownie – stosik nieprzeczytanych książek i komiksów oraz nieobejrzanych filmów wciąż rośnie). Będę jednak miał ten serial na uwadze, skoro go polecasz.

 2. Głos Scrappy’ego w starym dubbingu prezentowanym na kasetach HB Poland należy do pana Mieczysława Gajdy (tak był on też smurfem Ważniakiem oraz Benym Kuleczką na w/w kasetach) Bajki na tej kasecie pochodzą z kaset numerowanych wydawanych między 1988-1990 rokiem i tak:
  1. Upiór w świecie cudów HB#3
  2. Gwiezdny potwór HB#11
  3. Diabelski niedźwiedź HB#9
  4. Latający szkielet HB#6
  W tamtych latach wychodziło parę takich kaset typu „Best of” jedną z nich jest np.”Kot Tip Top i jego drużyna”.
  Pozdrawiam – Klasyka-hb.blogspot.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s