The Family Ness (VHS)

familyness
Autor: Oskar Jach
Oto jedna, z mniej znanych (przynajmniej dla mnie) bajek pochodząca ze złotej ery kreskówek, czyli lat 80. Rodzinka Loch Ness, bo tak przetłumaczono tytuł na mojej taśmie to absolutnie nieszkodliwa produkcja dla dzieci. Z gatunku tych, które wpadają do głowy na moment i po pięciu minutach z niej wylatują…


Nie znaczy to naturalnie, że jest zła. Wręcz przeciwnie. Sympatia do niej, przynajmniej w moim przypadku, rośnie w miarę oglądania kolejnych odcinków. Przyznam, że pierwszy kontakt nie należał do przyjemnych. Pomyślałem sobie wtedy „co to jest?”. Jakaś smętna melodyjka na początku odcinka, potem niezwykle brzydka kreska, która była słaba już w momencie premiery, fabuła w zasadzie bez sensu i tak dalej.

4
Okazało się, że melodyjka zaczyna wpadać w ucho, a kreska i fabuła przestają przeszkadzać, jeśli spojrzy się na nie oczami dziecka. Historia przedstawia się następująco. Jezioro Loch Ness w Szkocji nie jest zamieszkane przez jedną mityczną bestię, wręcz przeciwnie, jest domem dla całej rodziny potworów (poważnie, żyją ich tam setki). Pośród nich znajdują się potwory mądre, lekko przygłupie, szybkie, groźne, śliczne. Jest potwór pirat, potworzy odpowiednik Smerfetki a nawet królowa wszystkich bestii. Pomiędzy mieszkańcami jeziora a dwójką dzieci z sąsiedztwa wywiązuje się przyjaźń, gdy te pomagają w uwolnieniu jednego z potworów z ziemi, w której nieopatrznie się zakopał. Jako podarek, dzieci otrzymują od królowej gwizdek, za pomocą którego mogą wezwać któregoś ze stworów, gdy zajdzie taka potrzeba. Wszyscy razem przeżywają masę dziwnych przygód, nawzajem ratując się z najróżniejszych tarapatów.

1
Każdy odcinek, to taka kilkuminutowa przygoda. Produkcja jest chyba jeszcze mniej szkodliwa dla dzieci niż słynne Teletubisie pacyfiści a na pewno bardzo poprawna politycznie i obyczajowo. Brak tu przemocy, wulgarności, wszystko jest wesołe, kolorowe i sra tęczą z każdej strony. Dziecko po obejrzeniu Family Ness nie będzie się bało, nie zmoczy pościeli, a raczej wyruszy w snach w podróż do szkockiego jeziora.

Jedyna uwaga, ale taka w zasadzie wyszukana na siłę, to akcent postaci. Rzecz dzieje się w Szkocji, zatem bohaterowie mówią, z charakterystycznymi akcentami, jakby coś utkwiło im w gardle, toteż niekiedy słysząc tą specyficzną odmianę angielskiego, przed lub po kwestiach czytanych po polsku przez lektora, trochę bolą uszy. Nadmieniam jednak raz jeszcze, że to tylko „czepialstwo” wynikające z mojej dogłębnej miłości dla jedynej i słusznej w moim chorym świecie wersji angielskiego Made In USA. Dziewięć na dziesięć oglądających osób, nawet nie zwróci na to uwagi.

3
Pudełko i okładka. W zasadzie jest w porządku, jest ładnie, kolorowo i wesoło. Gdybym miał się czepiać, to jak zwykle opisy są trochę z „czapy”, bo w 1993 roku (dziesięć lat po jej stworzeniu), nikt już w Anglii nie oglądał tej kreskówki a już na pewno nie miliony dzieci. Z wysoką jakością animacji twórcę opisów również poniosła (ułańska) fantazja. Królem destrukcji i kiczu zostaje jednak właściciel wypożyczalni kaset, który postanowił wkleić na okładkę nie jedną, dwie czy trzy naklejki a sześć! Żeby tego było mało, dodał pieczątki, które znajdują na froncie i tylnej stronie. Niestety mam więcej kaset z tej wypożyczalni, i każda jest oklejona jak świąteczne drzewko. Szkoda, to niszczy obrazek i wcale nie sprawia, że taśma jest (była) zabezpieczona lepiej przed kradzieżą. Podsumowując, zachęcam do obejrzenia, chociaż jednego pięciominutowego odcinka Rodzinki Loch Ness, ot tak dla zabicia czasu i zobaczenia, na co BBC wywaliło grube tysiące 30 lat temu.

2
The Family Ness
aka Rodzinka Loch Ness
Wielka Brytania 1984
Wydanie VHS: Nesse

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s