Crimson Ghost – coś więcej niż znak towarowy!

Autor: Michał Felcenloben
Wielkim nietaktem byłby brak na Szlamie choćby najmniejszej wzmianki o kapeli, która jako pierwsza z powodzeniem zaczęła w swojej muzyce wykorzystywać tematykę seriali, horrorów i filmów klasy B. Misfits są uważani za prekursorów horror punka i z całą pewnością przyczynili się rozwoju psychobilly. Ich styl i imydż do dziś jest kopiowany przez większość horror punkowych zespołów. Dorobili się również ogromnej liczby cover bandów, a nawet lepiej, kilka lat temu za sprawą jedynego członka oryginalnego składu, basisty Jerry’ego Only, sami stali się jednym z nich. Kapela jest jednym wielkim hołdem złożonym amerykańskiej popkulturze, począwszy od nazwy wziętej z tytułu ostatniego filmu Marilyn Monroe, poprzez liczne utwory nawiązujące do filmów grozy i science fiction z lat 50. i 60., na czcionce żywcem zajumanej z wydawanego do dziś magazynu Famous Monsters of Filmland.

crimson

Jednak najbardziej charakterystycznym motywem kojarzącym się z Misfits jest ich symbol, logo czy może bardziej maskotka. Jak zwał tak zwał, teraz pewnie bardziej pasuje „zastrzeżony znak towarowy”. Słynna czaszka należy do bohatera serialu The Crimson Ghost z 1946 roku. Kapela po raz pierwszy zetnkęła się z nią w 1979 roku, plotka mówi, że znaleźli gdzieś stary plakat z filmu, ale bardziej prawdopodobne i ciekawsze dla tej narracji wydaje się inne wyjaśnienie. W latach 1972-73 Marvel Comics wypuściło pismo pod tytułem Monster Madness, którego autorem był sam Stan Lee, czy może raczej Sinister Stan Lee, bo tak jest podpisany na okładce magazynu. Pisemko było poświęcone filmowym potworom, no właściwie był to zbiór fotosów z planu opatrzonych zabawnym tekstem umieszczonym w chmurce. Monster Madness skończyło się po trzech numerach, najwyraźniej formuła obrazkowych sucharów musiała poczekać na upowszechnienie się internetu.

Crimson Ghost 3

Crimson Ghost jest serialowym geniuszem zbrodni, który pragnie sparaliżować powojenną odbudowę potęgi Stanów Zjednoczonych przy pomocy urządzenia zwanego Cyclotrode, zdolnego wyłączyć wszystkie elektrycznie zasilane urządzenia. Maszyna ta została stworzona by bronić USA przez pociskami nuklearnymi. Przypomnę tylko, że serial był emitowany od 1946 roku, płonęły ruiny Hiroshimy i Nagasaki, był początek Zimnej Wojny a już wkrótce Jopeph McCarthy miał rozpocząć swoje polowanie na czarownice. W świetle tych faktów nazywanie telewizyjnego show imieniem antagonisty wydaje się co najmniej dziwne. Crimson Ghost chce wykorzystać Cyclotrode do zastraszenia i sabotażu, a co gorsza jest wewnętrznym wrogiem, zamaskowanym zdrajcą, członkiem uniwersyteckiej rady wydziału. W tym świetle nawet karmazynowy kolor wydaje się nieprzypadkowy.

Jest to zapis ciekawych czasów, w których arcywróg wysyła bohaterom wiadomości zapisane na winylu, a podczas licznych bijatyk kapelusze trzymają się na głowach jak przyklejone. A trzeba wiedzieć, że główny dobry bohater Duncan Richards uważa mordobicie za najlepsze rozwiązanie, ale nie można mieć mu tego za złe bo walki odbywają się najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach więc w ruch idą stoły, krzesła, sprzęt laboratoryjny i wszystko co da się łatwo podnieść lub przewrócić. Produkcja jest pełna akcji, są pościgi, strzelaniny, promienie śmierci, wybuchy i wiele naprawdę ciekawych smaczków.

Poster - Crimson Ghost, The_03

Serial został wyprodukowany przez Republic Pictures studio, które ma koncie wielkie kinowe hity jak Rio Grande czy Sands of Iwo Jima oraz mniejsze produkcje telewizyjne między innymi Dick Tracy, Zombies of the Stratosphere czy Radar Men from Moon. Sam Crimson Ghost składa się z dwunastu krótkich odcinków, każdy liczący około 12 minut. W 1966 roku całość została pocięta i złożony w całość pod tytułem Cyclotrode X. W 1990 rzecz została poddana koloryzacji, a odcinki brutalnie skrócono o niemal połowę. Mogę śmiało polecić antyprzygody Karmazynowego Ducha każdemu, kto lubi Misfits albo po prostu lubi oglądać czarno białe filmy, które oglądają bohaterowie kolorowych filmów.

Crimson Ghost
Stany Zjednoczone 1946
Wydanie DVD (USA): Indie Europe / Zoom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s