VHS Hell-oween IV czyli Miasto Koszmaru Bez Ostrzeżenia!

vhs-plakat
Autor: Łukasz Kowalczuk
Na początek kilka zdań dla tych, którzy przespali ostatnie trzy lata i nie wiedzą czym się ten cały VHS Hell je. Otóż są to cykliczne pokazy filmów puszczanych z kaset video. Ociekające szlamem produkcje – wybitnie złe filmy akcji, grozy czy science fiction. Oprócz kretyńskich fabuł, jeszcze głupszych dialogów, drewnianych aktorów i gumowych efektów specjalnych bardzo dużą rolę odgrywają polscy lektorzy, którzy musieli sobie jakoś z tym wszystkim poradzić i postarać się poważnie podejść do trudnego zadania. Wszystko to sprawia, że pierwsze salwy śmiechu padają już przy napisach początkowych a w trakcie seansu publika nagradza najbardziej efektowne sceny oklaskami.

Jeśli ktoś lubi delektować się ambitnym kinem w ciszy, to polecam inne filmy pokazywane w gdyńskim Klubem Filmowym. Tak się złożyło, że w środę byłem tam na polskim Chce się żyć. Podobał mi się, ale Szlam to zdecydowanie nie jest miejsce na pisanie o tego typu produkcjach. KF to doskonała odtrutka na ofertę stojącego nieopodal multipleksu. Publiczność ma już serdecznie dość bloków reklamowych trwających pół godziny, złodziejskich cen i „klimatu” galerii handlowej – frekwencja na seansach jest naprawdę niezła. To cieszy.

vhs-hell
Zabrałem ze sobą aparat. Pomyślałem, że fajnie będzie wrzucić ładną galerię na szlamowym fejsbuku. Niestety, fotograf ze mnie żaden, w związku z tym zdjęcia lądują tylko tutaj. Jak Halooween to Halloween – do zadania sumiennie podeszła kinowa ochrona.

vhs-ochrona

Dla najciekawiej przebranych osób przewidziano nagrody – specjalne koszulki VHS Hell produkcji Puffball. Zwyciężyli: Alex, Czarny Łabędź, bliżej niezydentyfikowany potwór (przedstawiciel naszej służby zdrowia?), chłopak w kartonie oraz Power Ranger. Tylko tego ostatniego jakoś nie udało mi się sfotografować…

vhs-potwor

vhs-postapo

vhs-labecz

vhs-alex

Sala była szczelnie wypełniona, poniższe zdjęcie nie oddaje tego w stu procentach. Swoją drogą, multipleksowe nawyki weszły ludziom w krew i nawet pół godziny po rozpoczęciu seansu przychodzili kolejni widzowie 🙂

vhs-publika

Krótki wstęp Grześka (znanego z naszych łamów).

vhs-grzesiek
Na pierwszy ogień poszło Nightmare City. Włoska produkcja, która wyprzedziła swoje czasy.

Metropolia jak każda inna – nazwa miasta nie pada ani razu, wiemy natomiast że składa się ono z samych kwater głównych. Zombie biegają, kierują pojazdami, używają broni. Ich inwazję może powstrzymać tylko… właściwie to nikt nie może ich powstrzymać. Brakuje tylko tego, żeby nieumarli przemówili. Trudno by im jednak było przebić kwestie wypowiadane przez żywą część obsady. Dialogi w Nightmare City to najmocniejszy punkt programu. Czytane przez świetnego lektora przebiły sceny walki i masakr. Zwyciężyły filozoficzne rozprawy, przymierzanie sukienki w obliczu zagłady i żołnierskie wymiany zdań.

vhs-film

Co ciekawe, zombie w filmie Lenziego upodobały sobie noże oraz siekiery. Gdyby Nightmare City wprowadziła do ogólnej dystrybucji jakaś rodzima firma, to polski tytuł brzmiałby Ostrzy Sprzęt albo jakoś tak. Ogólnie nie ma zmiłuj i film przeznaczony jest tylko dla ludzi o mocnym pęcherzu. Bawiłem się przednio. Poprzednie filmy tego reżysera nie są już ponoć tak złe, że aż dobre.

Niestety o Without Warning nie mogę za dużo napisać, bo wygrało moje wygodnictwo i wybrałem wcześniejszy powrót do domu samochodem. Zdążyłem zobaczyć pierwsze sceny i nie wątpię, że publiczność mogła bawić się jeszcze lepiej niż na Nightmare City. Włochate, latające naleśniki-pasożyty atakujące myśliwych w leśnej głuszy? Piękna sprawa.

Już za tydzień kolejny VHS Hell, tym razem w Gdańsku. Zapraszam w imieniu swoim i organizatorów. Tym bardziej, że w roli lektorów wystąpią zaproszeni goście. Więcej szczegółów TUTAJ albo TUTAJ.

vhs-hell8

One response to “VHS Hell-oween IV czyli Miasto Koszmaru Bez Ostrzeżenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s