Zaczarowane buciki (VHS)

bucikiokladka
Autor: Oskar Jach
Jeśli chcecie na własnej skórze przekonać się czym jest martwica mózgu, to mam tutaj kasetę która przybliży wam to zagadnienie. Gwarantuję – po tylko jednej projekcji, jedzenie gruzu do końca życia wyda Wam się lepsze od kolejnego seansu. Zaczarowane buciki to doskonały przykład, jak zrobić bajkę, która wywoła u każdego dziecka przerażające wizje senne. Sam boję się zasypiać, a obejrzałem zaledwie trzy z (wszystkich istniejących) trzynastu odcinków.

Czy będzie dla was zaskoczeniem, że za wydaniem tej abominacji w Polsce stoi nie kto inny, a moja „ukochana” firma MERCURY? Ta sama, która dostarczyła mi już wcześniej koszmarów w postaci Franka Ensteina i zestawu bajek z Supermanem z lat 40. Tym razem przeszli samych siebie. Kreskówka jest tak obskurna, że licencja na jej wydanie musiała kosztować maksymalnie ekwiwalent Fiata 126p. Hammerman, bo taki tytuł nosi w oryginale, to produkcja, która pierwotnie nadawana była od września do grudnia 1991 roku. Trzy miesiące i medialna śmierć. Wow. Niewiele produkcji znika z ekranu tak szybko. Kompletnie mnie to jednak nie dziwi. Wszystko jest tu nie tak.

1
Kreska woła o pomstę do nieba – aż trudno mi uwierzyć, że oryginalnym wydawcą jest DIC. Płynność animacji nie istnieje! Brakuje klatek, przez co często bohaterowie wyglądają jakby mieli Parkinsona. Fabuła to absolutna żenada – klepana na kolanie w ubikacji chyba przez samego MC Hammera. Skoro wspomniałem o fabule, to w skrócie przedstawia się następująco. Oto Stanley, miłośnik dzieci, psów, kwiatków, tęczy, muzyki – wzór cnót wszelakich. Posiada magiczne buty, które nosząc kreatywne imiona Lewy i Prawy. Gdy w mieście dzieje się źle, dzięki butom przeistacza się w superbohatera – Hammermana. Rapującego, podskakującego jak paralityk, czarnego Supermana, który za pomocą wysrywanych przez siebie każdą częścią ciała nut rozprawia się ze złoczyńcami. Brzmi debilnie? Ogląda się jeszcze gorzej.

4
Postacie, tła, pojazdy, wszystko jest koślawe, pstrokate, brzydkie. Rymy, którymi rzuca z ekranu Stanley, brzmią kiepsko w oryginale, przetłumaczone i czytane przez lektora po polsku wywołują krwawienie i pragnienie wydłubania małżowin łyżką do butów. Każdy odcinek poprzedza scena, w której MC Hammer (wersja live), siedzi z bandą dzieciaków na schodach, w najbardziej kolorowym getcie świata i zapowiada odcinek. Raper pojawia się jeszcze na końcu, udzielając dzieciom najbardziej oczywistych rad na świecie, tematycznie związanych z fabułą odcinka. Dzięki nim dowiemy się, że kradzież jest zła, że nie wolno bić zwierząt, że trzeba być uprzejmym w relacjach z ludźmi. Skubany, jest lepszy niż moi rodzice!

3
Fuj, trzymajcie się od tej produkcji tak daleko jak tylko możecie. Jeśli jednak zaciekawiła Was, to bez trudu znajdziecie w sieci niektóre odcinki. Tylko nie mówcie, że nie ostrzegałem, jak już będziecie się tarzać po dywanie, ze śliną tryskająca z ust w każdą stronę! Najlepsze zostawiłem sobie jednak na koniec. Okazuje się, że w firmie Mercury pracowały najprawdopodobniej uprowadzone z krajów trzeciego świata dzieci, które przykuto do biurek. Następnie kazano im projektować opisy video tworów sprowadzanych na nasz rynek. Skąd taki wniosek? Opisy tworzył ktoś, kto polskiego uczył się chyba na kursach korespondencyjnych. Pozwólcie, że podam tutaj trzy tytuły odcinków, tak jak czyta je lektor, i tak jak POWINNY być zapisane. Oto one: „Pantofelki”, „Zwycięzca Winnie”, „Ukąszenie Kupida”. A co mamy na okładce? Spójrzcie.

error
Co do oprawy graficznej podejrzewam, że średnio rozgarnięta małpa dałaby radę węgielkiem na betonie stworzyć bardziej zachęcające „dzieło”. Spróbujcie bez znajomości kreskówki powiedzieć, czy trzecia postać od prawej to mężczyzna czy kobieta. Albo dlaczego pan z wąsem ma na głowie stolec. Strach się bać, bowiem osoba odpowiedzialna za tą graficzną katastrofę do dnia dzisiejszego ilustruje książeczki do nauki dla dzieci. Podsumowując, myślałem, że Mercury przegięło przy Supermanie. Biję się w pierś, pobili swój własny rekord. Gorzej się już nie da… mam nadzieję.

Zaczarowane Buciki

aka Hammerman
Stany Zjednoczone 1991
Wydanie VHS: Mercury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s