Garbage Pail Kids – mała rzecz, a cieszy

gpk-k1
Autor: Łukasz Kowalczuk | Zdjęcia książki: Joanna Kowalczuk
Dziś wprowadzamy nową tradycję na Szlamie – dzień tematyczny. Jak zapewne zauważyliście – tło i nagłówek opanowały dziś paskudne bachory. Poniżej pierwszy z trzech tekstów poświęconych Garbage Pail Kids!
GPK to seria naklejek/kart kolekcjonerskich wydawanych przez Topps od 1985 roku do dziś (z przerwami). Założeniem była parodia bardzo popularnych Cabbage Patch Kids. Śmieciowe Dzieciaki to kompletne przeciwieństwo słodkich pyzatych lal. Gluty, piardy, blizny, broń, śmierć… Nie jestem fanem kompletowania kart lub nalepek. Za to album, na dodatek w poręcznym formacie? Czemu nie.

gpk-k2
Za wstęp odpowiedzialny jest sam Art Spiegelman – tak, ten od Mausa. Wyobraźcie sobie, że pracował dla Topps a obleśne Garbage Pail Kids to w dużej mierze jego dzieło. Wydawnictwo odpowiedzialne za wydanie Mausa prosiło zresztą autora o to, żeby się zbytnio Garbage Pail Kids nie chwalił. Niejeden poważny krytyk literacki odsądzający komiksy od czci od wiary mógł tryumfalnie krzyknąć: „Ha! Wiedziałem, że z tym gościem coś nie tak!”. Również dziś (szczególnie w Polsce) nie brakuje takich mądrali.

gpk-k3
Tekst Spiegelmana jest świetnie napisany i stanowi dokładnie takie wprowadzenie do tematu, jakiego chciałem. Topps zamieściło w książce grafiki z naklejek, które ukazały się w ramach pierwszych pięciu serii (w oryginalnym rzucie było aż piętnaście „sezonów”) oraz kilka bonusowych naklejek, których nadal nie rozpakowałem.

GarbagePailKids
To wspaniała podróż przez Amerykę lat 80. i pozycja obowiązkowa dla kogoś, kto uwielbia popkulturowe abominacje. Postaci są nie tylko odrażające, ale pełno tu nawiązań do polityki, historii czy innych produkcji dla dzieci. Rodzice mogli czuć się zaniepokojeni widząc wizerunki takich postaci jak Boozin’ Bruce czy Beaky Becky. Z drugiej strony ktoś mądry stwierdził, że „kiedyś zabawki były naprawdę pojebane, a wyrośliśmy na ludzi – dziś wszystko jest mdłe i poprawne, a popatrzcie co się dzieje”.

1287051-garbagepailkids
Grafik jest ponad dwieście i naprawdę trudno mi wskazać ulubione. Jestem zachwycony tą książką. Jak tylko poprawi się moja sytuacja finansowa, zakupię inne albumy z Topps – Mars Attacks, Wacky Packages czy Bazooka Joe and his Gang. Polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s