The Garbage Pail Kids Movie: Brzydcy, głupi i fatalnie animowani

gpk-dvd
Autor: Grzegorz Kłos
Gdyby filmy rozpatrywać w kategorii serów dojrzewających, to Garbage Pail Kids Movie byłby limburgerem pozostawionym w upalne popołudnie na kuchennym parapecie. Tłustym, rozpływającym się glutem doprowadzającym kubki smakowe do histerii, którego przejmujący odór rzuca o ziemię i sprawia, że mimo to bierzemy następny kęs.

Ostatnie dzieło w karierze Roda Amateau’a to zrealizowana w 1987 roku ekranizacja przygód postaci wymyślonych przez Arta Spiegelmana, zdobywcę Pulitzera i autora słynnego Mausa. Wizerunki w mniejszym lub większym stopniu upośledzonych, pokiereszowanych przez los dziwolągów zadebiutowały dwa lata wcześniej na kolekcjonerskich kartach Topps Company. Zaskakująca popularność pokrak, będących parodią cukierkowej serii zabawek Cabbage Patch Kids, sprawiła, że postanowiono iść za ciosem i wydoić jeszcze więcej kasy z kieszeni małych zwyroli.

5. garbage pail kids_5
Ale czy film o chłopaku przyjaźniącym się z kosmiczno-czarodziejskimi niby-dziećmi, które poza tym, że pierdzą, wyglądają jak transwestyci o aparycji Zbigniewa Wodeckiego i szyją modne ciuchy dla nastolatków, miał szanse na powodzenie?

3.garbage pail kids_3
Nie chce mi się rozwodzić o scenariuszowych mieliznach, sprawiającym fizyczny ból aktorstwie czy najgorszych dowcipach, jakie słyszałem od dawna, bo ich obecność w takiej produkcji nie powinna nikogo dziwić. Największym sztosem jest tu charakteryzacja. Idę o zakład, że grające dzieci karły ubrane w sztywne lateksowe maski niewyrażające żadnych emocji niejednemu gówniarzowi zrujnowały dzieciństwo. Moją ulubioną postacią jest Ali Gator (zgadnijcie jak wygląda) i jego toporna paszcza, przy którym straszydła z Pana Kleksa w kosmosie to szczyt animatorskiej finezji.

1.garbage pail kids_1
Garbage Pail Kids Movie to obiektywnie rzecz biorąc jedna z najgorszych mainstreamowych produkcji lat 80. i z całą pewnością najmniej udana ekranizacja czegokolwiek. Jest tu wszystko, co kochacie w takich filmach, choć stężenie pierwiastka „O-ja-jebię” jest na tyle wysokie, że seans może okazać się wyzwaniem nawet dla konesera tandety przekonanego, że widział już wszystko. Jednak wbrew pozorom i zdrowemu rozsądkowi Garbage Pail Kids Movie ogląda się całkiem miło. Po pięciu piwach.

22.garbage pail kids_2
Garbage Pail Kids Movie nie ma swojego polskiego wydania DVD ani VHS – choć akurat w tym przypadku nie ma stuprocentowej pewności, być może film ukazał się nakładem jakiegoś pirata. Tak czy inaczej, jeśli chcecie mieć go na półce pozostaje wam wujek Ebay i ciotka Amazon. Za swoją kopię dałem niecałe 20 zł i uważam, że to uczciwa cena. Oczywiście miejcie na względzie, że musicie doliczyć do tego alkohol, a po seansie przewietrzyć mieszkanie.

Garbage Pail Kids Movie
Stany Zjednoczone, 1987, reż. Rod Amateau
Wydanie DVD: MGM

One response to “The Garbage Pail Kids Movie: Brzydcy, głupi i fatalnie animowani

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s