Jak daleko można zajechać na dino-guano? Cadillaki i Dinozaury!

Xenozoic Tales
Autor: Michał Felcenloben
Na łódzkim MFGiK miałem okazję przypomnieć sobie o jednej z najciekawszych franczyz, która niestety, mimo wielu prób, nie osiągnęła dużego sukcesu. Przeglądając kolejne pudła z komiksami trafiłem na Cadillacs and Dinosaurs i od razu wiedziałem, że biorę te zeszyty do domu. Pamiętam, że w automacie z grą o tym samym tytule zostawiłem wiele żetonów kupowanych za ciężko zarobione kieszonkowe. Na szczęście obok stał automat z Alien vs Predator, z którego przez kilka dni można było wyciągać żetony, bo zamek był zepsuty. Mogę się więc pochwalić, że przeszedłem obydwie gry. Było to w roku w którym Steven Spielberg uśmiercił moje szczenięce marzenia o pracy paleontologa drugą częścią Parku Jurajskiego, więc można powiedzieć, że rozdział mojego życia związany z gigantycznymi gadami został zamknięty w niezłym stylu.

Skąd wzięły Cadillaki w świecie pełnym prehistorycznych stworów? W XX wieku świat w wyniku zanieczyszczeń i postępujących po sobie kataklizmów stoi na krawędzi zagłady. Ludzie zostają zmuszeni do opuszczenia powierzchni i budowy podziemnych miast, w których egzystują przez kolejne pięćset lat. Kiedy opuszczają swoje siedziby, ich oczom ukazuje się świat, w którym jakimś cudem żyją wszystkie gatunki zwierząt jakie kiedykolwiek istniały. Głównie dinozaury. Technologia stoi na wyjątkowo niskim poziomie, a ludzie którzy są w stanie budować nowe maszyny i przywracać do życia te stare są darzeni wielkim szacunkiem. Jednym z nich jest Jack Tenrec, szaman i mechanik w jednym.

Cadillacs1
Jack należy do bractwa Mechaników Starej Krwi (Old Blood Mechanics), którzy przez stulecia podziemnej egzystencji dbali o rzeczy, dzięki którym ludzkość mogła przetrwać. W swojej siedzibie zwanej Garażem, wraz z podległym mu zespołem mechaników zajmuje się remontowaniem starych pojazdów znalezionych w ruinach starego świata – przeważnie są to Cadillaki. Jack to prawdziwy bohater w starym stylu, odważny i szlachetny geniusz ze świetnym poczuciem humoru. Wymyślił nowy rodzaj paliwa (dino-guano), dzięki kostkom Scrabli potrafi porozumiewać się z tajemniczą rasą humanoidalnych gadów oraz udomowił alozaura imieniem Hermes. U jego boku występuje niezależna i silna pani ambasador Hannah Dundee, której relacja z Jackiem jest niejednoznaczna i pełna wzajemnych złośliwości.

10002104
Jack Tenrec zadebiutował w 1986 roku w komiksie zatytułowanym Xenozoic! Była to kilkustronicowa historia wchodząca w skład antologii Death Rattle. Ojcem Jacka jest rysownik i scenarzysta Mark Schultz, którego pomysł chwycił i bardzo szybko dorobił się swojego wydawnictwa pod tytułem Xenozoic Tales. W ciągu następnych dziesięciu lat ukazało się czternaście czarno-białych zeszytów. Po przejęciu serii przez Marvel, oryginalny tytuł został zastąpiony hasłem z okładki drugiego zeszytu i trzeba przyznać, że ta dziwaczna nazwa znacznie bardziej przyciąga uwagę.

Na początku lat dziewięćdziesiątych kilku dzianych gości postanowiło przekształcić komiks w maszynkę do robienia pieniędzy. W 1993 roku Capcom wypuściło automaty z grą, w której jako Jack Tenrec lub jeden z jego przyjaciół mogliśmy bić się z dinozaurami, mutantami i postapokaliptycznymi zbirami. Wkrótce potem stacja CBS rozpoczęła nadawanie kreskówki i machina ruszyła pełną parą. Karty, gumy do żucia, oparta na systemie Twilight 2000 gra RPG, oraz Cadillacs and Dinosaurs: The Second Cataclysm na platformę Sega CD (później również na peceta), Tyco wypuściło serię całkiem zgrabnych figurek. Niestety biznes nie wypalił, co dziwi tym bardziej, że lata dziewięćdziesiąte to złota era dinozaurów w popkulturze. Kreskówka skończyła się po trzynastu odcinkach, co boli, bo animacja jak na tamte czasy była piękna, a za historię odpowiadał Steven E. De Souza, scenarzysta między innymi Commando czy dwóch pierwszych części Die Hard. Trudno powiedzieć czemu seria nie wypaliła, wydawało się, że dinozaury i fajne fury połączone z nienachalnym proekologicznym przekazem nie mogą zawieść. A jednak. Widocznie na którymś korporacyjnym zebraniu nie zgadzało się coś ze słupkami popularności i projekt przepadł.

One response to “Jak daleko można zajechać na dino-guano? Cadillaki i Dinozaury!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s