Kącik literacki #1: Zabójca Trolli

zabojcatrolli
Autor: Łukasz Kowalczuk
Pamiętam jak dziś – rok 1996, pole namiotowe w Chałupach i opowiadanie o Skavenach w Magii i Mieczu czytane z asystą latarki. Byłem zachwycony. Na przełomie podstawówki i liceum wsiąkłem mocniej w świat Warhammera. Kilka sesji RPG i gra figurkowa. Potem lektura trylogii o Konradzie wydanej przez Mag.
Zajawka szybko minęła, ale pozostał ogromny sentyment do Starego Świata. Wracając z ukraińskich wojaży kupiłem sobie na drogę Zabójcę Trolli – pierwszy tom opowiadań o najsłynniejszych bohaterach z uniwersum stworzonego przez Games Workshop.

Nie chce mi się streszczać fabuły (podejrzewam, że większość bywalców Szlamu ją zna lub domyśla się jak to może wyglądać), więc wyręczę się tekstem ze strony wydawcy:
Dla niezorientowanych o czym jest ta saga przypominamy, że są to przygody pary zabójczych bohaterów (krasnoluda i człowieka), którzy wędrując przez świat pełen potworów, demonów, czarnoksiężników, mutantów, orków, zwierzoludzi i jeszce gorszych stworzeń, poszukują spełnienia celu który los wyznaczył Gotrekowi – chwalebnej śmierci w bitwie. Felix oczywiście musi przeżyć, aby o tym wszystkim móc opowiedzieć.

Grafika promująca (dogorywające) Warhammer Online

Grafika promująca (właśnie dogorywające) Warhammer Online


William King to prawdziwa instytucja, jeśli chodzi o świat gier fabularnych i bitewnych. Naprodukował mnóstwo opowiadań i powieści opatrzonych logo Warhammera, Warhammera. Stworzył też grę bitewną Warzone. Pracowity facet. Napisałem o produkcji nie pisarstwie, bo przynajmniej w przypadku Zabójcy Trolli mamy do czynienia z typowym produkcyjniakiem – rzeczą dla fanów gry, która pozwoli im się bardziej wczuć w realia Starego Świata. A te zawsze mi się podobały.
Nie tylko mi, bo stanowią inspirację dla rzeszy naśladowców (choćby ludzi z Blizzarda). Brud, Chaos, syf, rąbanka i mutanty. Właśnie – mutanty w quasi-średniowiecznym środowisku to świetny pomysł!

Gotrek z Felixem podróżują sobie z jednego miejsca do drugiego i wpadają w kolejne tarapaty. Siedem opowiadań autorstwa Kinga jest jak sprawozdania z partyjki w jakąś grę hack’n’slash (swoją drogą, przydałaby się takowa w świecie Warhammera). Szalony Gotrek to archetyp czołgu-kransoluda, a Felix to wszechstronny gracz 42453 poziomu. Trochę dialogów, misja główna, jakieś zadanie poboczne, zabici, dużo zabitych, całe góry zabitych, krew, szlam, ewentualny artefakt do odnalezienia, pokonanie bossa i koniec.

Foto: Witchhunter.net

Foto: Witchhunter.net


Wydawca określa Przygody Gotreka i Felixa mianem „kultowych”. No cóż, podejrzewam, że istnieją też zagorzali fani, dla których takie „dzieła” to najlepsze książki fantasy pod słońcem (czy jak kto woli dwoma księżycami). Ja do nich nie należę, ale…

Przeczytałem całość z przyjemnością. Nie jest to Gra o Tron czy Czarna Kompania. To niczym nieskrępowana książkowa nieczysta przyjemność (czy jak tam po polsku nazwać guilty pleasure). Podejrzewam, że gdybym nie interesował się nigdy Warhammerem, to nie dałbym rady i odłożyłbym rzecz na półkę po dwóch, może trzech opowiadaniach.
Podejrzewam też, że po następny tom sięgnę po dłuższym czasie. Jest tego całkiem sporo, w Polsce ukazało się jedenaście tomów: Zabójca Skavenów, Zabójca Demonów, Zabójca Smoków, Zabójca Ludzi, Zabójca Wszystkich.

Zupełnie jak w przypadku gier. Raz wolimy coś co zajmie nas na długie wieczory, coś z zaawansowaną intrygą, postaciami i wielkim inwentarzem. A raz lepiej posiec i porąbać.

Może ktoś mi odpowie – to wszystko są zbiory opowiadań, czy któraś z książek zawiera dłuższą powieść?

PS. Właśnie sobie przypomniałem, że trylogia o Konradzie była na podobnym poziomie. I też mi to specjalnie nie przeszkadzało. Chyba nigdy nie wydorośleję.

2 responses to “Kącik literacki #1: Zabójca Trolli

    • To trzeba będzie sprawdzić, tym bardziej że w jednym sopockim antykwariacie widziałem całe naręcze tych książek za przyzwoite pieniądze 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s