Kadry dnia #4: Niedopieszczony Turpik

Autor: Łukasz Kowalczuk
Pamiętam opowieść pewnego zniszczonego życiem koleżki o tym, jak na początku lat 90. zbierał z kolegami kropki z muchomorów i hubę z drzew. Nie wiedziałem czy wierzyć w spożywanie takich specyfików, ale kiedy widzę komiksy z serii Umpli Tumpli, jest to sobie w stanie wyobrazić…

latajacyludzie28
Latający Ludzie (wydanie I, wydawca nieznany 1990)
Scenariusz: Mirosław Stecewicz | Rysunki: Andrzej Szatkowski
Według danych z niezastąpionej Alei Komiksu – powstało dziesięć komiksów z cyklu. Pamiętam Nową Wyspę Skarbów i Miasto z Chmur rysowane przez legendarnego Jerzego Wróblewskiego, Formiki i Wilki z Kosmosu. Historyjki rysowali różni artyści i były wydawane przez różne oficyny (np. Młodzieżowe Centrum Kultury w Gdyni!). Choć były połączone wątkami (zabijcie mnie, nie pamiętam w jakim stopniu) to ukazywały się w bardzo różnym formacie. Istny koszmar kolekcjonera-pedanta.

Latający Ludzie wpadli w moje łapska niedawno i od razy przypomniałem sobie ten klimat jak ze snu – baśniowy i zakręcony. Absolutnie wszystko w historyjkach Stecewicza mogło się zdarzyć. Dziś przypomina to bardziej narkotyczne wizje – bawi, ale w nieco inny sposób. Trzeba będzie wrócić do tych zeszytów i napisać o nich coś więcej.
Może jakiś cykl poświęcony rodzimym produkcjom?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s