Chip ‚n Dale Rescue Rangers – Crime Busters (VHS)

rr-okladka
Autor: Oskar Jach

Chip ‚n Dale to amerykański serial animowany, znany w naszym kraju pod tytułem Brygada Ryzykownego Ratunku tudzież Brygada RR. Kreskówka pochodzi z przełomu lat 80. i 90., a za jej produkcję odpowiedzialne było studio Walta Disneya. Fabuła serialu skupia się na przygodach kilku zwierzęcych bohaterów zajmujących się rozwiązywaniem najróżniejszego rodzaju zagadek. Dwójka postaci była już wcześniej znany widzom z innych produkcji Disneya. Mowa tu naturalnie o dwóch wiewiórkach noszących imiona Chip i Dale. Jeden to futrzak brylujący na amanta, odziany w kapelusz i lotniczą kurtkę. Drugi – lekki przygłup – komiczny fajtłapa i żartowniś.

cdrrrescue
Członkiem brygady jest jeszcze szczur Rokfor (w oryg. Monterey Jack), czyli odważny i kochający ser grubasek, który spieszy przyjaciołom na ratunek zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (chyba, że gdzieś znajdują się koty, których panicznie się boi). Przeciwwagą i uzupełnieniem dla męskiej części ekipy jest też szczurzyca Gadżet, w której zakochane są obie wiewiórki. Ostatnim elementem dopełniającym obraz grupy jest Bzyczek (w oryg. Zipper). Mała mucha, która najczęściej jest oczami i uszami ekipy.

Głównym antagonistą w serialu jest kot Spaślak (w oryg. Fat Cat), elegancko ubrany przywódca gangu. Brygada mierzy się też w niektórych odcinkach z zakusami złego profesora, Nortona Nimnula.

FatCat

Serial zdobył dużą popularność na całym świecie, w tym także w Polsce. Złożyło się na to kilka czynników. Wyróżnia się czołówka kreskówki i przewodni motyw muzyczny. Chwytliwy kawałek, wpada w ucho i długo nie chce opuścić głowy.

Kolejną kwestią jest absolutnie świetna kreska, jaką cała produkcja jest narysowana. Animacja jest płynna i naprawdę przyjemna dla oka. Będąc dzieckiem, właśnie ten element był dla mnie najważniejszy. Lubiłem patrzeć na postacie wykreowane i ożywione przez autorów. Podobnie sprawa ma się z tłami. Są co najmniej dobre. Nie mogę przejść też obojętnie obok fabuły. Co prawda jest to bajka dla dzieci, więc nie jest ona może wyszukana, ale niewątpliwie jest ciekawa.

4574690_l2
Niemal każdy odcinek przedstawia interesującą historię i pokazuje dzieciom jakiś kreatywny gadżet zbudowany przez brygadę najczęściej ze śmieci a także uczy kilku mądrych i kulturalnych modeli zachowań. Może się okazać, że dziecko oglądając przygody wiewiórek nagle nabierze ochoty na majsterkowanie albo zainteresuje się malowaniem czy rysunkiem technicznym. Jasne, ofiarą tych zainteresowań będą w pierwszej kolejności ściany, drzwi lodówki albo zasłony, ale w końcu chodzi o rozwój dziecka.

Jednym słowem polecam. Na koniec kilka słów o samej kasecie. Jest to wydanie amerykańskie. Na taśmie znajdują się dwa odcinki kreskówki. Fabuła pierwszego to poszukiwania zagubionego przez małą dziewczynkę kota. Drugi zaś opowiada o wyprawie w świat piratów. Oba są dosyć zabawne i ciekawe – ogląda się je bardzo szybko. Okładka jest zachęcająca – kolorowa i przyjemna. Jednym słowem kaseta na piątkę!

Chip ’n Dale Rescue Rangers
aka Chip i Dale Brygada RR
Stany Zjednoczone 1989
Wydanie VHS: Walt Disney Home Video

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s