60. 13 Najgorszych okładek Phantom Press.

lotNiniejszy wpis jest dla mnie ważny z dwóch powodów. To pierwsza lista złych dobrych rzeczy przygotowana przeze mnie a nie link do cudzego rankingu. No i jest to debiut nowej kategorii – literatura. Czyżby blog stawał się ambitny? Bez przesady, przecież chodzi o Phantom Press… W latach 90. nastąpił nad Wisłą wydawniczy bUm. Nie boom z prawdziwego zdarzenia, ale polski bum. Powstające jak grzyby po deszczu oficyny słusznie doszły do wniosku, że wygłodniały polski czytelnik rzuci się na każdą książkę zagranicznego autora z napisem horror/s-f/fantasy na froncie i odpowiednią ilustracją. No właśnie, co to były za grafiki!
Panie, Panowie – oto 13 najgorszych okładek książek wydanych przez Phantom Press!

Wydawnictwo rozpoczęło swoją krótką działalność na początku lat 90. Krótką, ale owocną – fantastyka, sensacja, romanse. Wszystko w dużych nakładach i przystępnych cenach. Po upadku oficyny książki można było kupić jeszcze taniej nawet w osiedlowych sklepach wielobranżowych. Tak, dobrze widzicie. Będąc w 6 klasie podstawówki kupiłem kilka z nich w Mega-samie na gdyńskim Witominie. Moi rodzice mieli w latach 95-96 kiosk na polu namiotowym w Chałupach. Tam też sprzedawaliśmy tytuły z Phantom Pressu. Było tego naprawdę dużo, szczególnie w miejscowościach wczasowych. Muszę jednak zaznaczyć, że to nie był sam szrot – część książek to rzeczy na wyższym poziomie a nawet klasyka. W takich przypadkach zła była tylko okładka. Zobaczycie to zresztą w poniższym zestawieniu. Te grafiki to głównie dzieła polskich artystów. Miły patriotyczny akcent na blogu.

13. David Shobin NIE NARODZONY

13-nienarodzony
Ciekawy przypadek, trafiłem na dwie wersje okładki. Jedna z nich to ukradziona okładka Darkness lub innego komiksu z Image. Druga jest dobra na otwarcie listy. Wybaczcie jakość.

12. Leslie Daniels CZARNY ZAMEK

12 czarny zamek
Bikini z łańcuchów. ARRRRRR. To była jedna z wielu książek, które zacząłem czytać. Z naciskiem na „zacząłem”.

11. Guy N. Smith DZWONY ŚMIERCI / DZWONY ŚMIERCI II

11-dzwony
Dostajesz zlecenie na okładkę do Dzwonów Śmierci. Rysujesz dzwon i przerażoną twarz. Dostajesz zlecenie na okładkę do drugiej części. Rysujesz dzwon i dwie twarze. Proste. Przy następnych można dorysować kolejne dzwony itd. Dzwony napisał Guy N. Smith – gość, który sprzedał u nas miliony swoich książek. To, że wydano ich kilkadziesiąt w ogromnych nakładach to szczegół. Guy jest niezniszczalny, odwiedźcie koniecznie JEGO STRONĘ. Nie pisze tylko horrorów, ale żeby docenić jego talent wystarczą same powieści grozy. Kraby, Kajmany, Węże, Ślimaki… A przepraszam. Ślimaki to Shauna Hutsona.

10. Vonda Mc Intyre OPIEKUN SNU

10 opiekun snu
Powieść zdobyła nagrody Hugo i Nebula. Zanim wydano ją w Polsce z takim frontem.

9. Jerry Ahern LEGENDA

9-legenda
Chyba jedyna część sensacyjnego cyklu, do której okładkę zrobił Polak. Po prawej, dla porównania, inny odcinek.

8. John Saul STWÓR

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Jaki jest Stwór każdy widzi.

7. Guy N. Smith BESTIA

7 bestia
W oryginale Slime Beast. Lubię szlam. Groźniej od powyższego stwora wygląda tylko smok z filmowej adaptacji Wiedźmina.

6. Guy N. Smith MANIA

6 mania
Guya nigdy nie za wiele. Szatana, krwi i potępienia też.

A teraz pora na kilka naprawę wielkich nazwisk światowej fantastyki!

5. Orson Scott Card PLANETA SPISEK

5 planeta spisek
Pająk ożarty jak chłystek wisi nad barbarzyńcą.

4. Harry Harrison KU GWIAZDOM: OBLICZA ZIEMI

4 ku gwiazdom
Ku Błękitnej Ostrydze.

3. Ursula K. Le Guin GROBOWCE ATUANU

3 grobowce
Żarty się skończyły. Dzięki Phantom Pressowi zacząłem przygodę z poważną fantasy. Nie zmienia to jednak faktu, że cykl o Ziemiomorzu był opatrzony w paskudne okładki. Ja najbardziej lubię tą z magicznym hula-hop.

2. KANE (cały cykl)

2 kane
Kane to kuzyn Conana. Bardzo lubię powieści i opowiadania o tym rudobrodym nieśmiertelnym rzeźniku. Nie wiem tylko czemu na okładkach pojawił się zupełnie ktoś inny. Brunet kulturysta wagi lekkiej ujeżdżający dziwne jaszczury.

1. ODRAZA

1 odraza
Klasyka klasyką, ale pierwsze miejsce może należeć tylko do Guya. Kiedy piszę te słowa, obok leży egzemplarz i patrzy na mnie błagalnie oko z robakiem. Na zakończenie zacytuję fragment:
Edna omal się nie udusiła, ale w ostatnim momencie przełknęła kłąb ruchliwych mrówek i to ją utrzymało przy życiu. Czuła, jak te wstrętne ciałka opadają coraz niżej, aż w końcu dostały się do żołądka i poczęły kąsać. Były wszędzie, nie oszczędziły ani milimetra jej ciała. Tak jak Maggie Lane zacisnęła uda, usiłując nie dopuścić owadów do pochwy, tak teraz Edna walczyła o to samo. Mrówki parły zawzięcie do przodu, by w końcu zmusić ją do uległości. Kobieta krzyknęła zdławionym głosem. Boże, one mnie gwałcą!

Informacje o tych wszystkich cudach mogłem odświeżyć dzięki stronie Fanstasta – Twoje zasoby fantastyki. Dziękuję za umożliwienie pięknej sentymentalnej podróży, idę poczytać Kleszcze Śmierci.
Następne w kolejce? 13 najgłupszych historii w komiksach TM-Semic. Ale to dopiero w 2013 roku – możecie przesyłać propozycje.

4 responses to “60. 13 Najgorszych okładek Phantom Press.

  1. Ach, stary poczciwy Phantom 🙂
    Też u nich zaczynałem przygodę z Ziemiomorzem, cykl Kane po dziś dzień stoi na półce a Dzwony się czytało jak się obijałem w pracy lata temu 😀
    Polecam też wycieczkę po okładkach innego dość ciekawego wydawnictwa jakim jest BIBLIOTEKA KAKADU. Dobry art! Pozdrawiam T_K

  2. przyuważcie, taka ciekawostka, że Grobowce Atuanu wydał FANTOM Press – mam oryginał i nie jest to błąd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s