Ocalić od zapomnienia – Wyspa Niedźwiedzi.

Autor: Tomasz Wojtasik

Spośród masy kreskówek oglądanych w dzieciństwie, każdy jest w stanie wymienić kilka, które odcisnęły piętno na jego psychice. Zdecydowana większość powie o Muminkach i pojawiającej się tam Buce, która zapewniała liczne problemy ze snem. Inni dodadzą do tego serię Gęsia Skórka bazującą na opowiadaniach R.L. Stine’a. Znajdą się też tacy, którym zrył psychikę zły trip zaserwowany przez twórców Chojraka, ciężko pokręcone przygody Krowy i Kurczaka tudzież Jam Łasicy.
Są to tytuły powszechnie znane, emitowane współcześnie. Istnieją jednak serie, które nie są emitowane przez stacje TV i zostały pominięte w planach wydawców DVD. Wspomnienia o tych produkcjach są fragmentaryczne. Internauci tworzą legendy, z których wyłania się obraz animowanej czupakabry gwałcącej dziecięce jaźnie. Jednym z takich tytułów jest Wyspa Niedźwiedzi, czyli francuska post-apokaliptyczna jazda dla najmłodszych.

Wyspa1
Fabuła serialu nie jest szczególnie skomplikowana. Na archipelag królików przypłynął dryfujący na krze rozbitek będący niedźwiedziem, któremu dano na imię Eddie. Dorastał on wraz ze swoim przyjacielem Maxem w przeświadczeniu, że jest królikiem (pomimo, że siłą rzeczy musiał dostrzegać pewne zasadnicze różnice między sobą a resztą mieszkańców). Pewnego dnia wyławia on butelkę, w której był uwięziony duszek Ok. Wyjaśnia on Eddiemu, że nie jest on królikiem, tylko niedźwiedziem, a jego wyspa zniknęła wiele lat temu. Eddie postanawia ruszyć na poszukiwania wyspy niedźwiedzi wraz ze swoim przyjacielem i wspomnianym duszkiem.
Przeglądając rozmaite strony internetowe można zetknąć się z opiniami, według których Wyspa Niedźwiedzi to niemal psychiczne znęcanie się w biały dzień, „najstraszniejsza bajka dzieciństwa” itp. Bajka faktycznie jest dziwna, ale między czymś dziwnym i strasznym jest spora różnica!

wyspa5
Co przede wszystkim sprawia, że Wyspa jest tak specyficzna, to grafika i kompletnie upośledzone ruchy postaci. Autorzy porwali się na wykorzystanie elementów animacji 3D, co dało dość opłakany efekt. Postaci poruszają się nienaturalnie i często wygląda to tak, jakby istniały niezależnie od swojego otoczenia. Kolory dominujące w serialu są ponure i przygnębiające. Jest to niewątpliwie inny serial na tle większości produkcji z tego okresu.

Wyspa3
Również osobliwe są postaci drugoplanowe. Jakby nie wystarczał niedźwiedź z mentalnością dresiarza, rozhisteryzowany królik i przemądrzały duszek, to twórcy zaserwowali nam kilka dodatkowych, osobliwych charakterów. Przede wszystkim są to pogodotwórcy, czyli bogowie odpowiedzialni za klimat panujący w poszczególnych częściach świata. Należą do nich nadpobudliwy ptak ciskający błyskawicami, flegmatyczna syrena, wredna wiedźma i cierpiąca na żądzę zniszczenia kapucynka. Jeśli nie próbują przeszkodzić Eddiemu w dotarciu na poszukiwaną wyspę, to robią sobie nawzajem różne świństwa. Daleki jestem od szukania ukrytych znaczeń, ale oglądając Wyspę Niedźwiedzi po latach, nie mogłem pozbyć się wrażenia, że to inscenizacja awantur w ONZ dla najmłodszych.

Wyspa4
Inną ciekawą postacią jest dr Lękus. W kreskówkach pojawia się wielu różnych szalonych naukowców prowadzących eksperymenty licujące z poczuciem bezpieczeństwa, ale bądźmy szczerzy – w ilu animacjach są to zwyrodnialcy poszukujący eliksiru nienawiści i przeprowadzający eksperymenty na żyjących istotach? Reszta to już „standard”. Łowcy nagród, handlarze niewolników, pingwiny bawiące się w magię, piraci i inne dziwactwa.

Wyspa2
W serialu pojawia się masa smaczków dająca szerokie pole do interpretacji. Można by się na ten temat rozpisywać na kolejne strony i snuć coraz śmielsze teorie spiskowe. Z tym jednak odsyłam do przeglądarek. Tych, którzy chcieliby sobie odświeżyć serial lub porównać opisy ze stanem faktycznym, zapraszam na YouTube. Jest tam kanał poświęcony kreskówce z większością odcinków z polskim dubbingiem. Szanse na wydanie Wyspy Niedźwiedzi na DVD są raczej marne, więc jedyne co zostaje to się pocieszyć poszczególnymi odcinkami zamieszczonymi w sieci.

Wyspa Niedźwiedzi
aka L’Ile Aux Ours
aka Bear’s Island
Francja 1992

2 responses to “Ocalić od zapomnienia – Wyspa Niedźwiedzi.

  1. Świetny wpis. Dla mnie to bajka numer jeden z dzieciństwa! Muzyka… I te mroczne klimaty. Genialnie się to oglądało za malucha 🙂

  2. Genialnie, że ktoś poświęcil temu parę linijek. „Wyspa…” jest częśtym tematem moich rozmów ze znajomymi, Sam pamiętam serial trochę przez mgłę, ale pamiętam, że generalnie mi się podobał. Więcej takich serialowych wykopalisk!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s