Freaked: Niechciany bękart MTV

freaked
Autor: Grzegorz Kłos
Daleki jestem od wiary w znaki losu czy podobne bzdury, ale kiedy w zapomnianej przez wszystkich wypożyczalni na głowie mojego kumpla z hukiem ląduje rzadka kaseta, staję się podejrzliwy. Zwłaszcza, jeśli film nosi tytuł Wszystko tylko nie buty, a okładka wygląda jak jeden z tych niedorzecznych komiksów recenzowanych przez Łukasza.

7 Freaked
Polski tytuł filmu Toma Sterna i Alexa Wintera nie jest kolejnym, po Wirującym seksie, dziełem naprutego tłumacza. Wszystko tylko nie buty (Everything Except Shoes Corporation) to firma planująca wprowadzić na rynek szkodliwy nawóz Zygrot 24. Ma jej w tym pomóc przebrzmiała dziecięca gwiazda, Ricky Coogin. Wkrótce aktorzyna na własnej skórze przekonuje się o mutagennym działaniu preparatu i zmieniony nie do poznania staje na czele rebelii podobnych mu wybryków natury.
1. Freaked
W pierwotnym zamyśle Freaked miał być niskobudżetowym horrorem, napisanym z myślą o zespole Butthole Surfers. Z czasem scenariusz ewoluował w czarną komedię, a wystraszone jego dziwacznością 20th Century Fox wycofało film z masowej dystrybucji, ograniczając pokazy do dwóch (!) kin w całych Stanach.

2. Freaked
Z jednej strony cudownie absurdalny humor rzeczywiście mógł nie trafiać w gusta popcornożerców, z drugiej idealnie wpisywał się w estetykę lat 90., jaką pamiętamy z czasów świetności MTV. Czuć to już od pierwszych minut w animowanej czołówce autorstwa Davida Danielsa, twórcy reklam Nintendo czy Levisa.

3. Freaked
Żeby było śmiesznej, w obsadzie znalazła się plejada popularnych aktorów – Mr. T (kobieta z brodą), Keanu Reeves (Ortiz – lewicujący człekokształtny pies), znany z Akademii Policyjnej Bobcat Goldthwait (człowiek-skarpetka) oraz Randy Quaid i… Brooke Shields.

4. Freaked
Jednak prawdziwymi gwiazdami są tu eksperci od efektów specjalnych. Goście z Alterian Studios nie tylko wykorzystali dobrodziejstwa tradycyjnej charakteryzacji i animacji poklatkowej (znalazł się nawet hołd dla Harryhausena), ale sprawili, że ich mutanci wyglądają jak żywcem wyjęci z szalonych grafik Eda Rotha czy deskorolek Santa Cruz. Wystarczy wspomnieć rodzeństwo uzbrojonych, wiecznie zjaranych wielkich gałek-rastamanów. Słabo?

5. Freaked
Freaked to esencja wszystkiego, za co kochacie lata 90. Czasów, kiedy nikt nie zawracał sobie głowy takimi pierdołami jak poprawność, na MTV rządzili Beavis i Butthead, a na antenie roiło się od TAKICH smaczków. A przede wszystkim to najlepszy kultowy film, o jakim nigdy nie słyszeliście.

6. Freaked
Wydanie DVD/VHS:
VHS, który nabił guza mojemu kumplowi Mateuszowi podczas przeczesywania piwnicy gdyńskiej wypożyczalni Inez i Sandra, wydał warszawski Europol. Kaseta od czasu do czasu pojawia się na Allegro, a jej cena waha się w granicach 30 zł. DVD, kilka dni temu wznowione przez amerykański oddział Starz / Anchor Bay, kosztuje zaledwie 10 dolców, jednak nie posiada dodatków dostępnych w wydaniu z 2005 roku. W podobnej cenie dostępny jest również Blu-ray.

Freaked
aka Wszystko tylko nie buty
Stany Zjednoczone, 1993, reż. Tom Stern i Alex Winter, 80 min.
Wydanie VHS: Europol
Wydanie DVD: Starz / Anchor Bay

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s