TZżaD poleca: Muzeum Gier Wideo.

muzeum logoDziś trochę poważniej, chciałbym bowiem zareklamować na blogu plan stworzenia placówki naukowej. No, w pewnym stopniu naukowej. We Wrocławiu ma powstać Muzeum Gier Wideo i postanowiłem w związku z tym zadać kilka pytań pomysłodawcy. Zapowiada się rewelacyjnie.
„Ideą inicjatywy jest stworzenie miejsca, w którym gracze starej daty będą mogli powspominać. Młodzi, poznać historię tej wspaniałej rozrywki jaką były konsole i automaty. A osoby niemające zbyt dużego pojęcia o grach będą mogły poznać je od strony od jakiej media ich nie prezentują.”

Kto stoi za inicjatywą?
Pomysłodawcą i osobą kierującą całą inicjatywą od samego początku jest Krzysztof Damaszke. Oczywiście nie jest on sam ponieważ obecnie wspiera go już 10 osób, które wkrótce utworzą stowarzyszenie Miłośników Gier Wideo.
Muzeum ma być otwarte we Wrocławiu, jeszcze nie ma konkretnej lokalizacji. Od kogo zależy decyzja o przyznaniu lokalu? Ilość formalności do załatwienia musi być przerażająca…

Obecnie staramy się uzyskać lokal dla stowarzyszenia w programie Sektor 3 i jak na razie formalności zbyt dużo nie ma i chyba już nie będzie. Poważne trudności pojawiają przy poszukiwaniu lokum dla fizycznego muzeum, gdzie będziemy mogli prezentować nasze zbiory. Miasto jest w stanie przekazać nam lokal użytkowy, niestety tu zaczynają się istotne problemy. Największy z nich jest konieczność wykonania gruntownego remontu, który będzie zapewne bardzo kosztowny. Nie wiadomo też w jakim miejscu przyznają nam ów lokal, na centrum nie ma co liczyć.

Istnieje jeszcze możliwość wynajmu we własnym zakresie. To również koszty zwłaszcza w pobliżu centrum gdzie mogą one osiągnąć nawet 5000 zł miesięcznie dla metrażu jaki by nam odpowiadał.

Będziemy starać się pozyskać sponsora, który nam udostępni „miejscówkę” bądź wesprze finansowo w celu wynajmu bądź remontu. Na razie kwestia lokalizacji fizycznego muzeum pozostaje jeszcze w sferze planowania i ciężko stwierdzić, kiedy i gdzie będzie można podziwiać nasze zbiory. Staramy się ze wszystkich sił aby fizyczne muzeum powstało, możliwie najszybciej jak się da w najdogodniejszej lokalizacji.

Jak ten pomysł odbierają osoby kompletnie nie zorientowane w temacie? Myślą, że to będzie salon gier albo wzywają egzorcystę? Pytam, bo gry chyba nie mają za dobrej prasy ostatnio (możliwe, że się mylę).
Faktycznie zrozumienie „gier” nie osiągnęło jeszcze zadowalającego poziomu. Jednak na pewno z roku na rok jest lepiej, głównie za sprawą coraz lepszych gier mobilnych, które poniekąd łączą zwykłych śmiertelników z światem gier. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej osób ma do czynienia z tą specyficzną rozrywką. Niestety, gry wciąż postrzegane są głównie jako rozrywka, o której zbyt wiele powiedzieć się nie da. Młode pokolenie rzadko zdaje sobie sprawę, że zanim powstały takie konsole jak Xbox 360 czy PlayStation 3, istniały dziesiątki innych konsol, które w pewnym sensie przyczyniły się do powstania obecnej i przyszłych generacji.
Samo Muzeum często u osób niemających zbyt dużego pojęcia o grach, wzbudza lekkie niedowierzanie. Głównie za sprawą ograniczonej wiedzy. Wydawałoby się, że 40 lat to zbyt krótki okres aby ukształtowała się interesująca historia ale nie dla gier i sprzętu.

muzeum1
Utrzymujecie kontakt z innymi tego typu, działającymi już, miejscami?
Mamy kontakt z Muzeum Zabytków Informatyki, które niedawno otworzyło własne muzeum, w którym można podziwiać przede wszystkim komputery. Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że kiedyś nasza współpraca się rozwinie.

W Muzeum prezentowany będzie tylko sprzęt do gier i gry?
Będzie sprzęt i będą gry, czego można chcieć więcej od Muzeum Gier Wideo? 🙂 Myślimy jeszcze o starych czasopismach i komputerach ale to są plany. Skupiamy się na razie tylko i wyłącznie na konsolach, a później automatach, które swego czasu były bardzo popularne.

Na jakim jesteście etapie jeśli chodzi o gromadzenie eksponatów?
Posiadamy bardzo wiele propozycji przekazania prywatnych kolekcji i pojedynczego sprzętu. Członkowie przyszłego stowarzyszenia również oferują przekazanie swoich konsol. Na chwilę obecną mamy około 40 sztuk konsol, które pojawią się na pewno na naszych wystawach.

182668_620563127959064_637757334_n
Czy jakieś konsole, komputery albo gry są przez was szczególnie poszukiwane?
Obecnie zbieramy praktycznie wszystko. Z czasem zapewne pojawią się takie perełki, które będziemy chcieli zdobyć i udostępnić publicznie.

Czy w jakimś przypadku jest klęska urodzaju, tzn. dużo ludzi chce wam oddać ten sam sprzęt?

Niekoniecznie klęska, każdy dodatkowy egzemplarz tej samej konsoli przyda się zarówno do wystawy stałej jak i wystaw czasowych.

Co prawda nie powinno się dzielić skóry na niedźwiedziu, nie mówić hop i tym podobne, ale muszę zadać to pytanie.
Jakie są plany na pierwszy okres istnienia muzeum? Spotkania? Wystawy tymczasowe?

Mamy zamiar organizować co miesiąc przynajmniej jedną wystawę tymczasową na terenie Wrocławia a przy odrobinie sprzyjających warunków również poza nim. Poza wystawami będziemy się skupiać na realizacji projektu fizycznego muzeum bo to jest dla nas zadanie numer jeden.

W jaki sposób można pomóc w powstawaniu i działalności Muzeum Gier Wideo?
Przede wszystkim promując inicjatywę tzw. reklamą szeptaną. Można również wesprzeć nas przekazaniem sprzętu do gier wideo, w zamian oferujemy nawet dożywotni darmowy wstęp do fizycznego muzeum. A jeśli ktoś chciałby przyczynić się finansowo do powstania muzeum i jednocześnie zapisać się w historii jego powstania, będzie można wesprzeć projekt poprzez crowdfunding w przyszłym miesiącu. Zapraszamy do śledzenia naszej strony, oraz profilu na facebooku.

Dzięki za odpowiedzi i życzę powodzenia!
My również dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie czytelników Tak złe, że aż dobre.

Poniżej wstępny projekt jednej ze stron Encyklopedii Konsol i Automatów. Encyklopedia będzie dostępna w formie e-booka oraz papierowej.

13994_620526937962683_1583405709_n

STRONA PROJEKTU
FAN PAGE

One response to “TZżaD poleca: Muzeum Gier Wideo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s