Ded Flay Prodakszynz (wywiad)

szpadel
Szlamowym faworytem podczas Festiwalu Kocham Dziwne Kino był film grupy DedFlay Prodakszynz, Szpadel: Klątwa Kaprawego Boga. Produkcja pełna absurdalnego humoru oraz, co najważniejsze, ciekawych efektów gore. Przed wami wywiad z DFP przeprowadzony przez Michała Felcenlobena.

dfp
Opowiedz trochę o początkach. Od jak dawna istnieje DedFlay Prodakszynz, skąd się znacie itp.

DFP swe filmowe początki datuje na rok 2000. Był to projekt o enigmatycznej nazwie TV KLOP i był realizowany kamerą przemysłową Unitra na magnetowidzie VHS. Wtedy robiliśmy to dla siebie i dla niewielkiej grypy znajomych. Nie mieliśmy wtedy jeszcze świadomości, że istnieje coś takiego jak ‚filmy offowe’, czy to, że za parę lat będzie YouTube.
Nagraliśmy serię scenek i po prostu przynosiliśmy kasetę na imprezy i puszczaliśmy film. Jakiś czas później w roku 2005 uformowaliśmy się jako Ded Flay Prodakszynz z wszelkimi modyfikacjami zapisu nazwy. Ta plastyczność zapisu miała sugerować, że i nasza twórczość ulega zmianie i tak też było. Każdy nasz film czy skecz zaczynał się animowaną czołówką, w której w przedziwny sposób mucha odwala kitę. To z czasem stało się znakiem charakterystycznym naszej grupy. Poza tym nie było nikogo kto by krótki film poprzedzał tego typu czołówką, która czasem trwała tyle co sam film. Jeśli chodzi o ludzi, to jak to zwykle bywa, byliśmy paczką kumpli i się nudziliśmy, a że wcześniej eksperymentowaliśmy z amatorskimi słuchowiskami radiowymi… Więc droga była krótka by przełączyć się jeszcze na wizję.

dfp1
Jakie filmy robicie, jakie chcielibyście robić i jakie planujecie?

Robimy filmy, które mają śmieszyć a jak nie, to dziwić. Zupełnym przypadkiem okazało się, że skrót naszej nazwy – DFP to również nazwa środka bojowego, którego działanie jest zbieżne z efektami jakie wywołują nasze filmy – paraliżująco-drgawkowe. Bawi nas absurd, psychodelia i szaleństwo w rzeczywistości i odwrotnie. Mamy w planach wiele skeczy i scenek, które do tego cały czas wymyślamy. Czasem leżą długo nim doczekają się realizacji ale tak już bywa.
W planach mamy większy film w formie ‚mockumentu’. To taki film, który pokazując fikcję udaje dokument i czasem jest z jajem. Z tym pomysłem chodzimy już jakieś 3 lata więc niedługo może ruszymy. Na razie możemy tyle zdradzić, że będzie przejazd przez polską historię XX wieku w oparach gazu bojowego.

Byliście na Kocham Dziwne Kino? Jeśli tak to podzielcie się wrażeniami z imprezy.

Spoko festiwal i pomysł. Dobrze by było, żeby się rozwijał, bo tego typu inicjatywy nieco odklejone od standardów dodają nie tylko nową intrygującą wartość do miejsca, w którym się odbywają. Pokazują jednocześnie, że są filmy i ludzie, którzy chcą je oglądać. A to już powód by robić taką imprezę. Sami jesteśmy twórcami festiwalu filmowego w Łodzi i wiemy, ile to pracy i wysiłku. Nawet jeśli to jest nieduża impreza. Takie akcje trzeba doceniać. Dobrze jest kiedy też są sponsorzy z prawdziwego zdarzenia, którzy się nie wycofują w ostatniej chwili.

Skąd w ogóle pomysł na robienie krwawych i absurdalnych historyjek? Nie ukrywam, że czuć tutaj ducha ZF Skurcza. Czy to oni byli waszą największą inspiracją?

Choć to może tak nie wygląda, to Skurcz nie jest bezpośrednią inspiracją. Mimo, że znamy dobrze ich twórczość i też kiedyś puszczaliśmy ich filmy na organizowanych przez nas pokazach. Kiedy my robiliśmy swoje pierwsze filmy były zupełnie nieporównywalne do ich działalności. Po prostu inne. Jednocześnie rzucanie manekinem mimo, że trochę skurczowe, to już grubo wcześniej w Krzyżakach było Sam szpadel powstał w wyniku zagęszczenia potrzeby zrobienia filmu. Przez wakacje 2012 co rusz ktoś pytał kiedy jakiś nowy film. W tym byli też ludzie, którzy w nim później zagrali. Takich okazji nie przepuszczamy i kiedy jest właśnie ta twórcza energia, to kierujemy ją na właściwe tory i mamy taki właśnie film.


Skąd wziął się rekwizyt w postaci kaprawego szerszenia?

Ze strychu. Szerszenie zagnieździły się w maju na strychu domku gdzie kręciliśmy. Przyjechał pan, zagazował koncertowo a my we wrześniu kiedy zaczynaliśmy zdjęcia znaleźliśmy jednego suchego delikwenta. W scenariuszu był zapis, że brat bliźniak po kradzieży zegarka rozdziera się o stojące obok grabie (takie nawiązanie do naszego filmu Grabie!), jednak znalezienie szerszenia natchnęło nas na nowy pomysł. Lubimy takie spontaniczne sytuacje urozmaicające film. Szybko zrobiliśmy instalację na szerszenia i poleciał.

Ile litrów sztucznej krwi zużyliście i jeśli można wiedzieć to jaką recepturę zastosowaliście?

Mamy starą hydronetkę o pojemności 15 litrów. Chyba ze 2 takie hydronetki nam zeszły. Receptura: dużo wody, barwnik spożywczy – czerwień koszenilinowa. Zamieszczać.

dfp2
Z czego zrobiliście jelita i czy te same jelita zostały wykorzystane w Grabiach.

Tak to te same kiszki co zagrały z Grabiach. To jest stara lina owinięta szarym papierem toaletowym i to wszystko unurzane w kisielu i barwniku.


Szpadel: klątwa kaprawego boga, był moim faworytem podczas festiwalu Kocham Dzwine Kino, niestety nie udało mi się zagłosować, bo zabrakło kart. Czy myślicie, że to spisek przeciwko wam?

Tak. Nie. Nie wiem.

Klątwa dalej hula po świecie, więc następne pytanie samo się nasuwa. Czy będzie druga część?
Kiedy mozemy się jej spodziewać i czy będzie więcej rozbitych czaszek?

Jak realizowaliśmy Klątwę były przebłyski, że poprzez takie zakończenie filmu jest opcja by zrobić kolejną część ale na dzień dzisiejszy ciężko powiedzieć. Możliwe, że skupimy się bardziej na naszym mockumencie. Tam będzie trochę rozbitych czaszek, ginących hitlerowców i latających jelit.

Najbardziej szlamiasty film, który poleciłbyś naszym czytelnikom to…?

Wiadomości na Polsacie. A na serio to jest tego wiele. Każdy z nas ma swoje upatrzone filmy. Ciężko wskazać jeden konkretny czy niezależny. Kino klasy ‚B’ czy ‚C’, czy taki film co w TV normalnie leci. Szpadel z pewnością jest ‚szlamiasty’ – polecam Zygmunt Kałużyński.

Kanał YouTube
Facebook DFP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s